Artykuły

Jesteś tutaj

Artykuły

Nasi aktorzy na x edycji festiwalu warszawa singera

Poza spektaklami z naszego repertuaru, w programie X edycji Festiwalu Warszawa Singera znajdzie się kilka wydarzeń, w których biorą udział aktorzy Teatru Żydowskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z programem. 

26.08. godz. 17.30 „Opowiadania nie tylko dla dzieci” – spektakl dla dzieci i dorosłych na podstawie prozy I.B. Singera. 

Klub Mamele

Adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta

Występują: Monika Chrząstowska i Jerzy Walczak, wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz

Niesamowite baśniowe opowiadania I.B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia. 

Paweł Paszta – dramaturg i reżyser, ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserował m.in. czytanie performatywne „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci”, na podstawie książki „Dzieci żydowskie oskarżają”. Spektakl „Koszałki opałki”, oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, jest wciąż grany w Teatrze Żydowskim. 

Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Rampa oraz Teatrem Telewizji. Można ją także usłyszeć w autorskich recitalach, gdzie wykonuje m.in. utwory jazzowe. 

Jerzy Walczak - aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Żydowskim. Współpracował z takimi reżyserami jak Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Andrzeja Wajda, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Dorota Ignatjew, Maciej Wojtyszko, Juliusz Berger. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. 

Spektakl dla dzieci od lat 6 i dorosłych.

 

29.08. godz. 17.30 „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro

Występują: Ewa Dąbrowska, Dominika Świątek

Scenariusz: Piotr M. Cieński, reżyseria: Ewa Dąbrowska, muzyka: Dominika Świątek,
animacje multimedialne: Malwina de Brade, kierownictwo muzyczne, fortepian: Andrzej Perkman, gitara: Marcin Dąbrowski

Spektakl oparty na życiu i twórczości Zuzanny Ginczanki. Jest opowieścią o „dwóch” kobietach. Jedna z nich to Ginczanka-poetka, skamandrytka, przyjaciółka Gombrowicza, przed wybuchem wojny nazywana „Tuwimem w spódnicy”. Piękna, wybitnie utalentowana, stała bywalczyni „Małej Ziemiańskiej” i „Zodiaku”, na którą czekało wspaniałe życie – kariera i sława. Ta druga to Ginczanka-Żydówka, która w czasie wojny musi walczyć o życie. Egzotyczna uroda, która przed wojną była atutem, teraz jest dla niej przekleństwem. Jest zastraszona, przerażona, skazana na łaskę i niełaskę ludzi, u których się ukrywa. Jej droga kończy się w Płaszowie, gdzie zostaje rozstrzelana przez gestapo.

Ewa Dąbrowska – aktorka, od 1984 roku związana z Teatrem Żydowskim. Na swojej macierzystej scenie wystąpiła w wielu znaczących rolach, m.in. Gołdy w „Skrzypku na dachu” w reż. Jan Szurmieja, zagrała też jedną z głównych ról w serialu „Śmieciarz” w reż. Jacka Butrymowicza. W 2009 roku została nagrodzona odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. 

Dominika Świątek – wokalistka, autorka muzyki, autorka tekstów. Nagrała płyty z kompozycjami do wierszy m.in. Zbigniewa Herberta, Juliusza Słowackiego i Czesława Miłosza. 

 

30.08. godz. 17.30 „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptacja sceniczna powieści „Touch the water, touch the wind” Amosa Oza.

Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro 

Adaptacja i reżyseria: Karolina Kirsz, tłumaczenie: Danuta Sękalska, scenografia i kostiumy: Anna Skupień

Obsada: Andrzej Blumenfeld, Piotr Chomik, Sylwia Najah, Piotr Sierecki, Ernestyna Winnicka.

„Żydowski nauczyciel nazwiskiem Pomeranz uciekł przed Niemcami do lasu…” – tak rozpoczyna się opowieść izraelskiego pisarza. Powstały na jej podstawie spektakl to wielobarwna historia, czasem subtelna, czasem okrutna, ale też poetycka i pełna humoru. Główny bohater ucieka, aby dotrzeć do swojej Ziemi Obiecanej i podarować ludziom formułę nieskończoności, która przywróci światu pokój. Czy jednak świat będzie potrafił ją przyjąć?

Karolina Kirsz – absolwentka reżyserii, filozofii i wiedzy o teatrze trzech polskich uczelni, stypendystka Ministerstwa Kultury za osiągnięcia naukowe. Wyreżyserowała m. in. „Pułapkę” Tadeusza Różewicza i „Zimę w czerwieni” Adama Rappa, za którą otrzymała pierwszą nagrodę na XII Międzynarodowym Festiwalu „Zdarzenia” w Gdańsku i Tczewie. 

 

01.09. godz. 15:30 Opowiadania I. B. Singera czytają: Helena Wilda oraz Wanda Siemaszko – aktorki Teatru Żydowskiego.

Fotka Cafe, Pl. Grzybowski 2 lok. 3/2

Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48