Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Król przez jedną noc

2015-02-25

Król przez jedną noc Olka Mincera w Teatrze Zydowskim

„Na początku XVI wieku mieszkał w Padwie pewien rabin. Nazywał się Szmuel Jehuda Katzenellenbogen, i choć nie miał włosko brzmiącego nazwiska, to w Padwie i Wenecji, był rektorem aż dwóch talmudycznych uczelni. Cieszył się w obydwu miastach wielkim szacunkiem, zarówno wśród Żydów jak i nie Żydów. Chodziło z pewnością o kogoś otwartego do ludzi i inteligentnego. Oto historia, która go dotyczy; opowieść wydaje się mieć potwierdzenie w dokumentach z epoki.”

Tak zaczyna się jedno z opowiadań, o tematyce żydowskiej, zebranych w jednym tomie 101 Opowieści żydowskich, których ci nigdy nie opowiedziano (Rzym, Newton Compton) napisanym przez Laurę Quercioli-Mincer,  chodzi w nim o Saula Wahla, legendarnego „króla”, doradcy Stefana Batorego.

Nasza teatralna miniatura składa się z pięciu wybranych opowiadań z różnorodnego świata polskich i włoskich Żydów. Oprócz o Wahlu jest również, między innymi, o Adamie Mickiewiczu i o Walentynie Potockim i… papieżu Janie Pawle II. Wszystko zgodnie z żydowską tradycją, gdzie prawda przeplata się z legendą, śmiech ze łzami a słowo z muzyką.

Na scenie - Olek Mincer, aktor uformowany na deskach warszawskiego Teatru Żydowskiego, od lat pracujący na pograniczu trzech kultur: żydowskiej, polskiej i włoskiej. Tym samym obszarem kulturowym zajmuje się autorka tekstu - Laura Quercioli-Mincer, profesor Literatury Polskiej uniwersytetu w Genui i autorka licznych publikacji o tematyce polsko-żydowskiej.

Aktorowi towarzyszy trębacz i kompozytor Andrea Pandolfo: urodzony w Rzymie, absolwent konserwatorium Morlacchi w Perugii uprawia muzykę barokowa i jazzowa. Wykłada w Szkole Muzycznej 55 i gra w Big Bandzie Tartini Band pod dyrekcją Klausa Gesinga w Trieście. Jest jednym z założycieli rzymskiej klezmerskiej grupy Klezroym.    

Przedstawienie miało swoją prapremierę w Rzymie w Teatrze Gioachino Belli, 23 stycznia 2012 roku w wersji włoskiej i powstało dzięki Polskiemu Instytutowi w Rzymie. Polskojęzyczna premiera powstała na zaproszenie Teatru Żydowskiego przy współpracy Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie. 

kup bilet na spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie