Back to top

News

You are here

News

Przesłuchania do spektaklu „Śpiewak jazzband’u” dla aktorów i tancerzy

Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza aktorów i tancerzy na przesłuchania do przedstawienia „Śpiewak jazzband’u”. 

Musical na podstawie sztuki Samsona Raphaelson’a „The Jazz Singer”

 

Realizatorzy:

Scenariusz, teksty piosenek na motywach sztuki Samsona Raphaelson’a „The Jazz Singer”: Wojciech Kościelniak
Reżyseria: Wojciech Kościelniak
Kompozycje i kierownictwo muzyczne: Mariusz Obijalski
Choreografia: Ewelina Adamska-Porczyk
Asystent choreografa i współpraca choreograficzna: Krzysztof Tyszko
Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj

 

CASTING DLA AKTORÓW 20 i 21 STYCZNIA 2019 r. 

 • prosimy o przygotowanie fragmentu (zwrotka+refren) dowolnej piosenki musicalowej, która dobrze zaprezentuje umiejętności głosowe kandydata. Należy mieć własny podkład muzyczny na płycie CD w formacie WAV, MP3 lub CD-audio i przed wejściem dostarczyć go technikowi nagłośnienia, który będzie obsługiwał casting. 
 • pianino będzie do dyspozycji, jednak teatr nie zapewnia akompaniatora - należy to zorganizować we własnym zakresie.
 • prosimy też o przygotowanie któregoś z załączonych poniżej monologów. Interpretacja wg własnej intuicji (nie istnieje tak zwana prawidłowa interpretacja tylko zderzenie z tekstem).
 • biorącym udział w castingu teatr nie zwraca kosztów podróży i nie zapewnia noclegu.
 • osoby, które zakwalifikują się do castingu ruchowego prosimy o udział w nim po zakończeniu przesłuchań lub (w przypadku gdy zgłoszeń będzie wiele) co 4 osoby

Prace wstępne dla osób zakwalifikowanych (nauka partii wokalnych) zaczną się z początkiem kwietnia 2019. Próby reżyserskie startują 16 kwietnia. Premiera wstępnie wyznaczona jest 13/14 czerwca.

Monologi do wyboru:

Taper zwraca się do widzów, grając jednocześnie na pianinie prostą ragtime’ową melodię

TAPER: Słuchajcie, słuchajcie… Kiedy nie wiem jak zacząć patrzę na was i już wiem: dzisiejszy świat to kalejdoskop: pan - na przykład - ma spojrzenie ortodoksyjne… Pani sentymentalne… Tam czyjeś oczy patrzą egoistycznie a tam hojnie… Tu frywolnie a tu monumentalnie… Jedno jest realistyczne, drugie surrealistyczne… Stary obok młodej a mądra obok głupiego…  (przestaje grać) I wszystko to niewymownie ruchliwe jakby ze sobą walczyło albo wirowało we wspólnym tańcu… Tak, kochani: nasz świat to zgiełk… To jazz!… Wiecie co?… Myślę, że jazz przypomina modlitwę - jest zbyt żarliwy, by mógł być czymś innym…

KANTOR: Jesteś aktorem teatralnym!? I mówisz to ojcu, który pochodzi z rodziny pięciu wielkich kantorów! Po prostu bierzesz pieśni które są dla mnie święte i zmieniasz je za pieniądze w plugawe przyśpiewki! Pieniądze! Kieszonkowcy też zarabiają pieniądze! Jeśli aktorzy muszą istnieć, niech istnieją, ale niech nie będzie nim mój syn. Nie jesteś już moim synem. Wynoś się z mojego domu ty włóczęgo! Ty aktorze teatralny! Ty śpiewaku jazzowy!

JAKIE: Mary powiem ci coś, czego nigdy nikomu nie mówiłem… Czasami kiedy jestem sam - stare piosenki z synagogi zaczynają grać mi w uszach… I płaczę… W tej sypialni w Chicago, miałem w zwyczaju klękać po ciemku i mówić do Boga po hebrajsku. Krzyczałem na niego… Bo sprawił że jestem w połowie Kantorem - a w połowie śmieciem. Wiesz czemu nie odszedłem? Bo tu jest jazz i ja chcę być częścią Ameryki. Jezu, gdybym mógł się normalnie wysłowić a nie jak imigrant… Kariera to jedyna prawdziwa rzecz w moim życiu.

MARY: (szybko i wesoło) Gdzie mnie pan zabiera tą limuzyną? Nie żebym śmiała kpić z pojazdu ale wie pan - jaki pan taki kram, co? Nie - spokojnie - jeszcze się pan dorobi - z takim głosem… Nawet w takiej piosence znalazłeś… Coś więcej… No, no… Nigdy nie słyszałam żeby ktoś tak śpiewał jazz. Aż się łezka w oku kręci. Jest wielu śpiewaków jazzowych ale w twoim głosie czuć prawdziwe emocje… No dobrze - będę tu przychodzić codziennie i słuchać jak śpiewa Robin-coś tam… Zaraz - czy ja powiedziałam panu komplement, panie Robin? Serio? Bo wiesz to się nie zdarza. Normalnie to mi przynoszą kwiaty do garderoby, ja je odsyłam oni znowu przynoszą a ja znowu odsyłam, potem… Do tego jeszcze się zorientowałam, że powiedziałam panu „ty” - no - teraz to już po herbacie, Robin - jesteśmy na „ty”. Groza!

OBSADA:

1. Taper (narrator) 

 • Wiek 20-50. 
 • Umiejętność gry na pianinie
 • Śpiew - swing, jazz
 • Taniec musicalowy
 • Aktorstwo

2. Kantor (ojciec Jackie’go) 

 • Wiek - 40-70.
 • Śpiew w stylistyce Kantorów śpiewających w synagogach
 • Aktorstwo

3. Jakie (syn Sary i Kantora, aktor musicalowy, śpiewak Jazzowy) 

 • Śpiew musicalowy
 • Śpiew w stylistyce kantora synagogi
 • Taniec musicalowy
 • Aktorstwo

4. Mary (aktorka musicalowa, dziewczyna Jakiego) 

 • Wiek - 20-35
 • Śpiew musicalowy
 • Taniec musicalowy
 • Aktorstwo

5. Moey (chłopiec uczący się u Kantora)  

 • Wiek - 8-13.
 • Śpiew
 • Aktorstwo

 

CASTING DLA TANCERZY 27 STYCZNIA 2019 r.

 • Poszukujemy tancerek i tancerzy rewiowych (burleska) o wszechstronnych umiejętnościach ruchowych z Warszawy i okolic
 • Casting będzie składał się z dwóch etapów – powtórzenie choreografii i prezentacja własnego solo (prosimy o zabranie własnego podkładu muzycznego na płycie CD w formacie WAV, MP3 lub CD-audio i przed wejściem dostarczyć go technikowi nagłośnienia, który będzie obsługiwał casting)

 

- Zgłoszenia prosimy wysyłać drogą e-mailową na adres: produkcja@teatr-zydowski.art.pl najpóźniej do dnia 16 stycznia 2019 r. (aktorzy) i 23 stycznia 2019 r. (tancerze)

- Do zgłoszenia prosimy dołączyć CV artystyczne ze zdjęciem (prosimy wysyłać pliki PDF lub DOC wraz z zawartym w CV zdjęciem; prosimy nie wysyłać zdjęć jako osobnych plików jpg). W CV prosimy o umieszczenie klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamiń-skich Centrum Kultury Jidysz, 00-099 Warszawa ul. Senatorska 35 moich danych osobowych w celu rekrutacji, zgodnie z wymogami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.” *

- Po wysłaniu zgłoszenia kandydat otrzyma informację zwrotną dotyczącą szczegółów castingu 

- Wydrukowane zgłoszenie prosimy zabrać ze sobą na przesłuchanie

- Teatr zastrzega sobie prawo do kontaktu jedynie z wybranymi osobami

* Zgodnie z art. 13  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej RODO) informujemy, że:
- Administratorem danych osobowych w procesie rekrutacji jest Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz, 00-099 Warszawa ul. Senatorska 35.
- Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się listownie(adres: Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz, 00-099 Warszawa ul. Senatorska 35) lub elektronicznie: iod@teatr-zydowski.art.pl