Alina Świdowska

Alina Świdowska

Aktorka teatralna, pieśniarka. 

W 1979 ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Na czwartym roku studiów zagrała w sztuce Cień Wojciecha Młynarskiego. Po studiach związała się z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Targówku w Warszawie, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz z Teatrem Telewizji. 

Do najważniejszych ról, które stworzyła należy zaliczyć Rachelę w „Rabinie i błaźnie”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Gołdę w Gdybym był bogaczem, Ester w „Błądzących gwiazdach, Panią Riegel w „Kto jest kto?”, Matkę Fastrygosa w „Cudzie purymowym”, Gołdę w „Skrzypku na dachu”, Frade w „Między dniem a nocą. Dybuk. 

Wystąpiła również w monodramie wg wspomnień swojej matki Adiny Blady-Szwajger I więcej nic nie pamiętam w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Spektakl wyprodukowany został przez Teatr Na Woli, grany w Żydowskim Instytucie Historycznym. 

Wystąpiła w kilku filmach i serialach, m.in. w Biesach w reżyserii Andrzeja Wajdy i Zmiennikach w reżyserii Stanisława Barei. 

Zajmuje się prowadzeniem młodzieżowych grup teatralnych w Pałacu Młodzieży.

 

NAGRODY I ODZNACZENIA 

W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.