Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Teatr Żydowski w 2021 roku

2021-12-29

Teatr Żydowski, mimo braku swojej siedziby, w 2021 dał osiem premier: 

„Gołda Tencer zaprasza: Szlagiery żydowskiego kabaretu” w reż. Gołdy Tencer, 

„Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza i Magdaleny Gauer w reż. Agaty Biziuk, 

„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Michała Buszewicza, 

„Circus Kafka” na motywach książki Remigiusza Grzeli w reż. Michała Walczka, 

„Chaplin” Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina, 

„Planeta B” wg Stanisława Lema w reż. Krzysztofa Popiołka, 

„Madagaskar” Magdaleny Drab w reż. Gosi Dębskiej (koprodukcja z Teatrem PAPAHEMA),

„Jentl” Izaaka Baszewisa Singera i Leah Napolin w reż. Roberta Talarczyka.

Spektakle prezentowane były na letniej scenie plenerowej Teatru (specjalnie zbudowany namiot), na Scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35, w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa i w Nowym Świecie Muzyki. Teatr Żydowski od zburzenia siedziby przy placu Grzybowskim korzystał również z przestrzeni ATM, Galerii Zachęta, Teatru Studio, Synagogi im. Małżeństwa Nożyków. 

W mijającym roku spektakle Teatru Żydowskiego prezentowane były m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku - „Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy” w reż. Damiana Josefa Necia został zakwalifikowany jako jeden z trzech do finału o nagrodę Złotego Yoricka; na Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu - „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz zdobyła Nagrodę Indywidualną Widza; na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie - „Circus Kafka” w reż. Michała Walczaka, nagrodę ZASP „Ale Aktor!” zdobyła Katarzyna Koziorz za rolę „Morfinki”;  na Festiwalu Warszawa Singera (przegląd premier). 

Spektakl internetowy „Nie ma” wg Mariusza Szczygła w reż. Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej otrzymał nagrodę DIG IT w kategorii Najlepsza premiera i Nagrodę Róża Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP za zespołową kreację aktorską. Spektakl można nadal oglądać na stronie www.niema.online

Wśród najważniejszych wydarzeń zorganizowanych przez Teatr Żydowski były Obchody 78. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Na zaproszenie Gołdy Tencer w uroczystość włączyło się kilkadziesiąt teatrów z całej Polski prezentując i nagrywając na swoich profilach społecznościowych poezję o Zagładzie. 

Teatr zorganizował też pierwszą edycję Międzynarodowego Konkursu im. Szymona Szurmieja na Dramat Współczesny o Tematyce Żydowskiej, na który nadesłano blisko 100 sztuk w pięciu językach – polskim, hebrajskim, jidysz, angielskim i rosyjskim. Laureatką głównej nagrody została Elżbieta Łapczyńska za sztukę „Statek Utopia”. Przyznano również trzy wyróżnienia i nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta St. Warszawy, TVP Kultura, Muzeum Getta Warszawskiego i Instytutu Teatralnego. Mecenasem Konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerem Konkursu jest Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (IATC/AICT). Uroczysta gala z udziałem laureatów odbędzie się w styczniu w TVP Kultura. 

Przez cały rok Gołda Tencer przybliżała w swoim „Kalendarzu” na teatralnym profilu FB wybitne postacie żydowskiej kultury. 

W 2021 roku ukazała się też książka „70 lat Teatru Żydowskiego w Warszawie” pod redakcją Agnieszki Greiner i Remigiusza Grzeli z tekstami Gołdy Tencer, Krystyny Gucewicz, Marty Bryś, Elżbiety Baniewicz, Tomasza Miłkowskiego, Macieja Nowaka, Remigiusza Grzeli, Damiana Josefa Necia, prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej. 

Warto też zwrócić uwagę na ciekawy projekt badawczy Marty Bryś, realizującej dźwiękową biografię instytucji. Teatrolożka rozmawia z aktorami Teatru Żydowskiego, próbując opowiedzieć historię Instytucji na tle historycznym, politycznym, kulturowym i społecznym. Biografia ukaże się na specjalnej stronie internetowej.

W grudniu 2021 roku zaczęły się w Teatrze Żydowskim próby do spektaklu „Długi” wg „Osmalonych” Irit Amiel w reż. Karoliny Kowalczyk, który zainauguruje nową scenę Teatru Żydowskiego pod nazwą „Bima”. To scena dyplomów reżyserskich Akademii Teatralnej w Warszawie, powstających w Teatrze Żydowskim. 

W 2021 Teatr otworzył swój podcast, którego autorką jest dziennikarka Radia Nowy Świat, Katarzyna Oklińska. 

Był to bardzo pracowity, energetyczny i udany rok. 

Szczególne podziękowania należą się Aktorkom i Aktorom, również Tym współpracującym z Teatrem, Wszystkim Twórczyniom i Twórcom, Całemu Zespołowi Technicznemu, Administracyjnemu, Finansowemu, Komunikacji. Oddzielne podziękowania dla działającego w Teatrze Centrum Kultury Jidysz. 

Przede wszystkim jednak podziękowania należą się naszym Widzkom i Widzom, bez których żaden teatr nie istnieje. Dziękuję za entuzjazm i wierność. 

 

Gołda Tencer