Jesteś tutaj

Mykwa

Spektakl

Mykwa / reż. Karolina Kirsz / proj.Lech Majewski

„Mykwa” to opowieść o kobietach, ich codziennych problemach, ale też rozterkach związanych z funkcjonowaniem we wspólnocie religijnej. Akcja dramatu rozgrywa się w mykwie – rytualnym basenie, w którym kobiety dokonują comiesięcznych ablucji. 

Mykwa to miejsce, w którym duchowe manifestuje się poprzez cielesność. W ciele zatopione są wszystkie emocje, zranienia, zaniechania, wszelki ból i namiętność. Ciało podlega nieustannej kontroli, choć stanowi jedynie narzędzie do ujawniania naszych pragnień, naszego niespełnienia, wewnętrznej wolności. Wewnętrzna niezależność może zagrażać wspólnocie. I tylko poprzez ciało można ją kontrolować. 

W tajemniczym świecie rytualnej kąpieli, historie ośmiu kobiet rozwijają się na tle miejsca religijnego rytuału i ewoluującej świadomości feministycznej. Wszechstronna analiza tradycji i rytuałów w tej przebojowej izraelskiej sztuce, jest pretekstem do spojrzenia na  pozycję kobiet w każdym społeczeństwie. W obecnej sytuacji polskich kobiet sztuka jest niezwykle aktualna. 

Bohaterki dramatu to kobiety w różnym wieku i usposobieniu. Ich sprawy, tajemnice, lęki na tle radykalizującego się świata, w którym są jeszcze miejsca, gdzie nie dotarł ruch #metoo. Pojawienie się nowej pracownicy mykwy wyzwala różne reakcje bohaterek sztuki. Ich zachowania, opowieści i wyznania demaskują ich skrzętnie ukrywane tajemnice. Wychodzi na jaw, że każda ma coś do ukrycia…

„Mykwa” to jedna z najlepszych izraelskich sztuk. Napisana przez Hadar Galron, urodzoną w religijnej żydowskiej rodzinie w Londynie w roku 1970 dramaturżkę, scenarzystkę, reżyserkę, aktorkę i satyryczkę. Galron w wieku trzynastu lat wraz z rodziną wyjechała do Izraela. W czasie studiów teatrologicznych na Uniwersytecie w Tel-Avivie zaczęła profesjonalnie zajmować się pisaniem i występować. W 2005 roku jej pierwsza pełnometrażowa sztuka „Mykwa” otrzymała nagrodę „Sztuki Roku” w Izraelu, zyskując następnie ogromną popularność na całym świecie. 

 

Spektakl przeznaczony dla widza powyżej 16. roku życia.

Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na spektakl - bez możliwości zwrotu biletu.

Spektakl trwa 75 minut

Data premiery: 
23.10.2020 - 19:00