Jesteś tutaj

PIF PAF IN PIACH

Spektakl

PIF PAF IN PIACH

Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej przygotował wyjątkowe wydarzenie - performance "Pif paf in piach" - teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie.

„PIF PAF IN PIACH” w reżyserii Gołdy Tencer we współpracy z Karoliną Kirsz, według tekstów przygotowanych przez Remigiusza Grzelę, Karolinę Kirsz, Piotra Pazińskiego, Pawła Szapiro, Bellę Szwarcman-Czarnotę, Gołdę Tencer, Różę Ziątek-Czarnotę i Agnieszkę Żółkiewską. Performance odbędzie się w dniu 1 września 2022 w godzinach 17.00 - 20.00 w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie. Wstęp wolny.

- Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy… Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych… Poznajcie ich. Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ Zagładzie - zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance'u.

Ze względu na ogromne zainteresowanie performance'm, w tym  roku z okazji 80.rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, ponownie zapraszamy na "Pif Paf in piach" - w czwartek, 20 kwietnia w godz. 17:00 - 19:00 do Reduty Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10. 

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer

Współpraca reżyserska: Karolina Kirsz

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka

Organizatorzy: Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Honorowy patronat Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Partnerzy: Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny

Podziękowania dla Duśki Markowskiej i Dawida Szurmieja.

Podziękowania dla Teatru H.CH. Andersena w Lublinie za wypożyczenie lalki Weroniki według projektu Cezarego Sielickiego, ze spektaklu „Podwójne życie Weroniki” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego.

Data premiery: 
01.09.2022 - 17:00