„Ci, którzy zostali. Marzec ’68”

Data wydarzenia: 
środa, 8 Marzec, 2017 - 19:00


Fundacja Shalom i Teatr Żydowski zapraszają 8 marca o godzinie 12.00 na uroczystość upamiętniającą wydarzenia marcowe. Spotykamy się, jak co roku, pod tablicą na Dworcu Gdańskim. 

Wieczorem o 19.00 mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie „Ci, którzy zostali. Marzec ’68”, które odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ulicy Senatorskiej 35.

Wezmą w nim udział: Seweryn Blumsztajn, Iza Cieślak, Konstanty Gebert, Sergiusz Kowalski, Bella Szwarcman-Czarnota, Gołda Tencer, Krzysztof Urbański.

Prowadzenie: Jan Ordyński

W pierwszej części spotkania zapraszamy na seans filmowy „Dokumentu podróży” w reż. Gołdy Tencer i Zvi Slepona, w drugiej planowana jest dyskusja wszystkich zainteresowanych na temat wydarzeń marcowych z perspektywy tych, którzy zostali. 

Spotkanie poświęcone jest pamięci tych, którzy po dwudziestu trzech latach od zakończenia II wojny światowej musieli spakować swój cały dobytek w walizkach  i wyjechać z Polski. Tragedia ta dotknęła zarówno tych, którzy postanowili zostać, jak i tych, którzy wyjechali stąd na zawsze. Chcemy przywołać w ten sposób pamięć o swoich bliskich, z którymi przyszło nam się rozstać, a których nie da się usunąć z naszej pamięci. W ten sposób pragniemy oddać hołd naszym przodkom i przypomnieć szczególnie młodemu pokoleniu o tych tragicznych wydarzeniach, o których wciąż mówi się zbyt mało. Z dworców całej Polski w marcu 1968 roku wyjeżdżali nasi rodzice, nasi bracia i siostry, a także wielu przyjaciół. Przyjaźń z tymi, którzy wyjechali trwa cały czas, albowiem tak silnych więzów nie da się tak łatwo rozerwać. Zabrać Żydom obywatelstwo można było z dnia na dzień, zniszczyć długoletnią przyjaźń dużo trudniej. Chcemy się oddać tym wspomnieniom, które zawsze będą się nam kojarzyć z bólem serca. Nieszczęście bowiem dotknęło ludzi, którzy zawsze czuli się Polakami i nigdy tej przynależności nie podawali w wątpliwość. Chcemy porozmawiać o naszych rodzicach i dziadkach, którzy musieli podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu, decyzji, której konsekwencją był brak możliwości, by do Polski wrócić. Warto o tym rozmawiać, warto o tym przypominać, warto o tym pamiętać w każdych okolicznościach i przy każdej okazji.  

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Żydowskiego (Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa) i recepcji Teatru Żydowskiego w tymczasowej siedzibie (ul. Senatorska 35).