Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Festiwal Singera: Koncert RGG feat. Verneri Pahjola

Koncert RGG |PL| feat. Verneri Pahjola |FI| 

Wystąpią: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja), Verneri Pohjola (trąbka)

RGG i Verneri Pahjola / zdj. z archiwum artystówRGG i Verneri Pahjola / zdj. z archiwum artystów

Verneri Pohjola – trębacz i kompozytor z Helsinek. W ciągu ostatnich kilku lat znalazł się centrum zainteresowania międzynarodowym sceny jazzowej, gdzie uznany jest za jednego z ciekawszych, młodych muzyków. Z Polską jest związany za sprawą współpracy w projektach RGG „Contemporary Sonus” oraz ELMA. Niegdyś związany z wytwórnią ACT, obecnie współpracuje z brytyjskim „Edition”. Najnowszy album Verneriego Pohjoli „Pekka”, miał swoją premierę wiosną tego roku.

Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji muzyków europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Inspiracje młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik kompozytorskich charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntezują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski, zasłuchany w muzyce XX-wiecznych twórców, eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęguje wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry, określają artystę jako jednego z bardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
30 sierpnia, godz. 18:00

Bilety: 40 PLN
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane