Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Piknik „Dziecięca Warszawa Singera”

2014-08-24

Teatr Żydowski zaprasza dzieci do bajecznego świata Mistrza Singera, na niezapomniane spotkanie z tradycją żydowską. Podczas „Dziecięcej Warszawy Singera” nasi najmłodsi goście będą mogli uczyć się i bawić podczas wielu ciekawych warsztatów, posłuchać bajek i muzyki, spróbować smakołyków, wziąć udział w akcji „Zaadoptuj książkę”, a nawet… zajrzeć na chwilę do świata swoich rówieśników i ich bliskich z dawnej ul. Próżnej. 

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY, liczba miejsc ograniczona.

PROGRAM: 

WARSZTATY

12.30-13.30 warsztaty dla dzieci od 6 lat: „Symbolika liter hebrajskich” -opowieści i legendy o literach żydowskich, wspólne pisanie imion na wafelkach, przeznaczonych do schrupania. 

Prowadzenie: Etel Szyc i Hanna Kossowska 

12.30-14.00 warsztaty dla dzieci od 2-7 lat: „Nowe opowieści ze starej książki” - podczas warsztatu poszukamy zakurzonych historii i opowieści. Pracując metodą aktywnego opowiadania, odegramy z dziećmi kilka baśni Isaaca Bashevisa Singera, a także inne mniej znane historie żydowskich autorów książek dla dzieci. Spróbujemy opowiedzieć je na nowo w przestrzeni współczesnej Warszawy, umiejscowimy je na ulicy Próżnej, a ich postacie będą mogły żyć na nowo. Razem z dziećmi stworzymy własne książki, wykorzystując do tego różne litery, różne języki i różne materiały. Książki dzieci będą mogły zabrać ze sobą do domu. 

Prowadzenie: Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Dróżdż z Fundacji MaMa 

13.00-16.00 warsztaty dla dzieci od 6 lat: „Instalacja artystyczna. Widoczki. Próżna” - wspólna praca w przestrzeni placu Grzybowskiego i okolic – instalacja małych obrazków-kostek, które można dowolnie przekładać, a które opowiadają historie mieszkańców z ul. Próżnej. Wbudowanie zebranych historii w widoczki, utworzenie „pomników” małych, rodzinnych, prywatnych historii ludzi dawniej tu mieszkających. Działania te przywracają ważność zapomnianym historiom. Instalacja „Widoczki” nawiązuje do dziecięcej zabawy w zakopywanie widoczków-sekretów, małych obrazków, układanych w ziemi, pod szkłem. To wspólny sekret i wspólna historia. 

Prowadzenie: Fundacja MaMa 

13.00-16.00 gra terenowa dla dla dzieci w dwóch grupach wiekowych od 4 -6 lat oraz od 7-12 lat: „Literacka gra terenowa” podczas podchodów będzie okazja do poznania ciekawych książek dla dzieci – gra powstała w oparciu takie tytuły jak „Majn Alef Bejs” (rymowanki prezentujące alfabet żydowski), „Przyjaciele z podwórka”, „Dwa albatrosy albo alfabet Noego”, „Dziennik wiewiórki”, a także np. „Babcia robi na drutach” czy „Biegnij chłopcze, biegnij”. 

Prowadzenie: Fundacja Kultury Dwukropek 

14.30-15.30 warsztaty dla dzieci dla dzieci od 4 lat: „Amulety Żydowskie” - opowieści i legendy o duszkach i aniołach w tradycji żydowskiej, wykonanie Hamsy i gwiazd Dawida z gliny samoutwardzalnej, dekoracja koralikami. 

Prowadzenie: Etel Szyc i Hanna Kossowska 

14.30-16.00 warsztaty dla dzieci od 6-9 lat: „W co się bawili nasi pradziadkowie” - nasi dziadkowie, pradziadkowie też byli kiedyś dziećmi. Bawili się, grali i było im przy tym wesoło, zupełnie jak nam podczas naszych zabaw. Chcecie poznać zabawy pradziadków i dziadków? Przenieść się na chwilę w czasie i pograć w to w co oni wtedy grali? W klasy, zośkę, monety, państwa, cymbergaja albo szczura? Porozmawiamy więc o dawnych zabawkach i związanymi z nimi historiami. 

Prowadzenie: Fundacja MaMa

PROGRAM SPOTKAŃ Z BAJKĄ, TAŃCEM I MUZYKĄ:

12.30-13.30 spektakl „Srebrna łyżeczka” na podstawie opowiadań dla dzieci I.B. Singera dla dzieci od 8 lat:  Czy kot, może myśleć, że jest psem? Czy pies może myśleć, że jest kotem? Dlaczego żona Lotta zastygła w słup soli? Czy srebrna łyżka może urodzić małą łyżeczkę i czy łatwo zamienić się w naleśnik? Zapraszamy do świata Singera, gdzie fantazja i codzienność zlewa się w jedyny w swoim rodzaju pejzaż. Pisarz uchyla drzwi do swej niezwykłej wyobraźni, Buduje świat utkany ze znaków, sensów i prawd, rządzony przez ukryty porządek, który należy rozszyfrować, i który trzeba przemyśleć – za każdym razem od nowa.

Reżyseria: Karolina Kirsz

Wystąpią: Ewa Dąbrowska, Piotr Chomik, Agnieszka Makowska

13.00-15.00 „Kącik tańca żydowskiego” – nauka kroków, wspólna zabawa przy muzyce (trzy sesje po 30 min każda, z przerwą po każdej sesji) 

 

14.00-18.00 „Kącik ciekawej bajki” – aktorzy Teatru Żydowskiego czytają dzieciom

 

15.30-18.00 „Kącik piosenki” – nauka piosenek w języku jidysz (trzy sesje po 20-25 min., z przerwą po każdej sesji) 

Prowadzenie: Teresa Wrońska

 

POZOSTAŁE ATRAKCJE DLA MAŁYCH I DUŻYCH:

• Mały kiermasz książek z udziałem m.in. Wydawnictwa Muchomor 

• Balonikowe niespodzianki 

• Małe co nie co na słodko i słono 

• Biblioteka sąsiedzka i akcja „książki w pudle” 

Książka to tylko inspiracja, natchnienie, pretekst do dalszych działań. To źródło pomysłów dla nas, dla naszych sąsiadów, gości i bywalców. Nie wyrzucaj książki, przekaż nam podczas pikniku, podarujemy ją innym w ramach naszej akcji. 

We współpracy z Fundacją Zmiana i Fundacja Lokalna Akcja Specjalna w ramach programu Biblioteki Sąsiedzkie. 

• Akcja „Zaadoptuj książkę” 

Podczas pikniku będziemy mieli okazję wymieniać i zaopiekować się książkami w ramach projektu „Zaadoptuj książkę”, które dzięki nowym właścicielom zyskają drugie życie.