Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

PLANY CENTRUM KULTURY JIDYSZ NA SIERPIEŃ I WRZESIEŃ

2013-08-25

Przełom sierpnia i września bedzie obfitował w mnóstwo wydarzeń w Centrum Kultury Jidysz. Poniżej szczegółowy plan wydarzeń odbywajacych się w ramach X jubileuszowej edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

25 SIERPNIA 2013, NIEDZIELA

GODZ. 12.00-17.00 „OBLICZA JIDYSZKAJT” - DZIEŃ OTWARTY CENTRUM KULTURY JIDYSZ

godz. 12.00 Pokazowa lekcja języka jidysz – prowadzi Anna Szyba 

godz. 12.00 Stosunki polsko-żydowskie w Warszawie przed I wojną światową – wykład Joanny Nalewajko-Kulikov

godz. 13.00 Lomir zingen af jidisz! – warsztaty piosenki z Teresą Wrońską

Teresa Wrońska – pianistka i aranżerka, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1983 r. jest kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie, od 2004 r. także kierownikiem muzycznym Festiwalu Warszawa Singera.

godz. 13.00 Zwierzęta pana Isaaca – warsztaty dla dzieci prowadzą Patrycja Dołowy i Anna Pietruszka-Dróżdż z Fundacji MaMa

Czy pamiętacie teatr Muminków pływający po wodzie? Teatr będący całym światem, przestrzenią zabawy, domem dla baśni i opowieści. Taki teatr-świat chcemy stworzyć razem z dziećmi. Zaprosimy je do rozmowy o zwierzętach i zachęcimy do wcielenia się w postacie zwierząt przedstawione w baśniach Singera.

godz. 14.00 Warsztaty czytania literatury jidysz z Bellą Szwarcman-Czarnotą

godz. 15.00 Pamiętniki Blumki – spektakl-warsztaty dla dzieci i dorosłych

Opowiada: Beata Frankowska (Stowarzyszenie Grupa Studnia O.), muzyka: Robert Lipka (akordeon)

Na ulicy Krochmalnej 92 stał kiedyś biały dom w szarej Warszawie. Dom żydowskich dzieci. Dzieci miały tu swoje przygody, święta, sąd, listę łez i gazetę „Mały Przegląd”. I miały swojego Doktora. Opowieść interakywna, przeplatana wyliczankami i piosenkami w jidysz, na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki” Iwony Chmielewskiej, „Pamiętnik z getta” Janusza Korczaka, „Korczak. Próba biografii” Joanny Olczak-Ronikier.

Po spektaklu zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na warsztat. Każdy uczestnik otrzyma „woreczek pamięci”. Ze skrawków słów, ścinków ilustracji stworzymy na nowo małe pamiętniki. A potem jeszcze raz opowiemy tę historię. Żeby nie zapomnieć.

26 SIERPNIA 2013, PONIEDZIAŁEK 

 

GODZ. 12.00-17.00 DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU TEATRU ŻYDOWSKIEGO -CENTRUM KULTURY JIDYSZ 

Miejsce edukacji i spotkań dla seniorów zainteresowanych historią i kulturą żydowską powstało w marcu 2006 r. z inicjatywy Gołdy Tencer i Fundacji Shalom. Działa nieprzerwanie do dziś, gromadząc co roku blisko 200 słuchaczy. W każdym semestrze odbywa się tu około 40 wykładów i 500 warsztatów. Słuchacze UTW mają też wspaniałe warunki aby realizować swoje liczne pasje artystyczne.

W programie: 

godz. 12.00 Drzewo Życia – warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Maria Czubaczyńska 

Drzewo, jako ważny element występujący w judaizmie i chrześcijaństwie, jest częstym tematem w plastyce. Jest symbolem nieśmiertelności, ale też wyobrażeniem mocy, zdrowia i realizacji marzeń. Na tych zajęciach każdy będzie miał szansę stworzyć swoje własne idealne drzewo.

godz. 13.30 Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego poprowadzi Jolanta Dżugan-Bart

Przepiękne układy taneczne do żywiołowej muzyki izraelskiej pozostawiają niezapomniane wrażenia. Zajęcia w ramach UTW prowadzi niezwykła tancerka Monika Leszczyńska.

godz. 14.30 Warsztaty wycinanki żydowskiej poprowadzi Wiesława Rawska-Tejszerska

Tradycja wycinanki żydowskiej sięga wieków średnich, zawsze była związana z religią i służyła do ozdoby domu. Na co dzień słuchacze UTW wykonują przepiękne prace pod okiem Moniki Krajewskiej, uznanej twórczyni i autorytetu w tej dziedzinie.

godz. 16.00 Występ kabaretu „Golden Age”

Zespół istnieje od 2006 r., od początku prowadzony jest przez Ernestynę Winnicką, aktorkę Teatru żydowskiego. Oprócz kabaretu w programie zespołu są też spektakle teatralne. „Golden Age” występował na senioraliach, juwenaliach, festiwalach i przeglądach twórczości seniorów, każdorazowo otrzymując nagrody i wyróżnienia.

Ponadto:

•Wystawa prac studentów UTW (wycinanka żydowska, malarstwo)

•Zapisy na UTW, na rok akademicki 2013/14

 

29 SIERPNIA 2013, CZWARTEK

GODZ. 11.00-17.30 SESJA NAUKOWA: „ŻYDOWSKIE KONTEKSTY TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA”

Opieka naukowa: prof. Monika Adamczyk-Garbowska (UMSC)

„Jestem Polakiem, bo tak mi się podoba” – pisał Julian Tuwim w kwietniu 1944 roku w swoim poetyckim manifeście „My, Żydzi polscy”, w którym jednocześnie podkreślał swoje żydowskie pochodzenie i „imię Żyda polskiego”. Ta deklaracja nie wszystkim się jednak podobała, podobnie jak wcześniej, w okresie Dwudziestolecia, kiedy narażony był zarówno na ataki polskich nacjonalistów jak i krytykę ze strony prasy polsko-żydowskiej i jidyszowej.

A mimo to Awrum Suckewer pytał w 1946 r. w poemacie „Cu Pojln” [Do Polski], swoim pożegnaniu z Polską: „Czy miałaś drugiego jak Julian ben Tuwim?” Zagadnienia te są stosunkowo mało znane, podobnie jak przekłady poezji Tuwima na jidysz, czy jego miejsce w twórczości pisarzy polsko-izraelskich. Sesja ta ma służyć choć częściowemu zwróceniu uwagi na zapomniane lub dotąd niezbadane żydowskie konteksty twórczości wielkiego poety. 

Na zakończenie sesji można będzie posłuchać wybranych utworów w dwóch wersjach językowych polskiej i jidysz, w tym Lokomotywę i Szejndl-Alejndl, czyli Zosię Samosię. 

godz. 11.00 Monika Adamczyk-Garbowska (UMCS): „Gdyby pisał po żydowsku... Trudna (nie)obecność Juliana Tuwima”

godz. 11.30 Piotr Matywiecki: „Juliana Tuwima żydowski teatr dla świata”

godz. 12.00 Agnieszka Żółkiewska (ŻIH): „O tym, jak Julek pisał szmoncesy o Srulkach. Żydzi w kabarecie Tuwima”

godz. 12.30-13.00 Przerwa kawowa

godz. 13.00 Monika Szabłowska-Zaremba (KUL): „Julian Tuwim o sobie samym i swojej poezji na łamach polsko-żydowskiego dziennika Nasz Przegląd z lat 1923-1939”

godz. 13.30 Eugenia Prokop-Janiec (UJ): „Julian Tuwim – Maurycy Szymel: dialog poetów”

godz. 14.00-15.00 Przerwa obiadowa 

godz. 15.00 Bella Szwarcman-Czarnota („Midrasz”): „Czy naprawdę było za późno? Abraham Golomb, Icie Goldberg i Jechiel Hofer o Julianie Tuwimie”

godz. 15.30 Magdalena Ruta (UJ): „Tuwim far kinder na tle recepcji twórczości poety w kulturze jidysz powojennej Polski”

godz. 16.00 Karolina Famulska-Ciesielska (KUL): „Miejsce twórczości i postaci Juliana Tuwima w literaturze polskiej w Izraelu”

godz. 16:30-17:00 Dyskusja: „Żydowskie konteksty twórczości Juliana Tuwima – perspektywy badawcze”

godz. 17.00 „Tuwim po polsku, Tuwim po żydowsku – czytanie wybranych utworów w oryginale i przekładzie na jidysz”

Prowadzenie: Karolina Szymaniak („Cwiszn”)

 

1 WRZEŚNIA 2013, NIEDZIELA

GODZ. 13.00 SPACER PO MURANOWIE Z JERZYM S. MAJEWSKIM

Zbiórka: Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15