Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Przepisy domowe - Golem - czytanie performatywne

 

Zapraszamy na trzecie już z kolei czytanie performatywne w ramach projektu „Przepisy domowe”. Tym razem na warsztat trafi dramat „Golem” H. Lejwika, napisany w 1921 r. To sztuka oparta na żydowskiej legendzie o golemie – istocie utworzonej z gliny na kształt człowieka, ale pozbawionej duszy i zdolności mowy. Dramat zreinterpretuje Mateusz Pakuła, a reżyserem czytania jest Jędrzej Piaskowski.

Wystąpią: Mariola Kuźnik, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Jerzy Walczak.

„Przepisy domowe” to eksperymentalny projekt Teatru Żydowskiego w Warszawie polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Mike Urbaniak. Sztuki w nowych wersjach mają swoje czytania na scenie Teatru Żydowskiego w sezonie 2015/2016. Pięć wybranych sztuk przepisuje pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomasz Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska.

Czytania z aktorami Żydowskiego reżyserują reżyserzy i reżyserki: Agata Baumgart, Gosia Wdowik, Jędrzej Piaskowski, Magda Szpecht i Tomasz Szczepanek. Do tej pory odbyły się dwa czytania: 28 października 2015 r. „Mirełe Efros. Żydowska królowa Lear” na podstawie Jakuba Gordina w interpretacji Michała Kmiecika i reżyserii Agaty Baumgart oraz 9 grudnia 2015 r. „Pussy Acosta. Wizerunek własny” na podstawie sztuki „Uriel Akosta” Karla Gutzkowa w interpretacji Magdy Fertacz i reżyserii Gosi Wdowik. Projekt odbywa się w ramach obchodów 65-lecia Teatru Żydowskiego w Warszawie. Kolejne czytania w kwietniu i czerwcu.

WSTĘP WOLNY - wejściówki do odebrania w kasie teatru.

<<Wydarzenie na FB>>