Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

SPEKTAKLE TEATRU ŻYDOWSKIEGO NA X FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

2013-08-23

 

W ramach X jubileuszowej edycji Festiwalu Warszawa Singera zapraszamy na  spektakle z naszego repertuaru. 

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu, bo 23 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy na spektakl „Między dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja. Widowisko na motywach utworów „Dybuk” oraz „Dzień i noc” Szymona An-skiego. Historia o przeznaczeniu, przed którym nie ma ucieczki i o miłości silniejszej niż śmierć. Rozgrywająca się na granicy dwóch światów opowieść osadzona jest w mistycznej tradycji żydowskiej. „Dybuk” to kamień milowy w dziejach literatury jidysz. Jest tym dla teatru żydowskiego, czym dla polskiego są „Dziady”. W roli głównej Cadyka z Miropola wystąpi nasz jubilat, Szymona Szurmiej.

Następnego dnia, czyli w sobotę 24 sierpnia o godz. 19:00 zaprezentujemy spektakl „Kafka tańczy” Timothy Daly’ego w reżyserii Lecha Mackiewicza. Dramat „Kafka tańczy” został zainspirowany listami Franza Kafki do Felicji Bauer, napisanymi w trakcie ich krótkiej, lecz burzliwej znajomości. Timothy Daly zainteresował się tematyką zmagań sztuki z życiem i życia ze sztuką. Napisał utwór o artyście, który uczy się żyć i staje przed wyborem pomiędzy swoją twórczością a trudami codzienności i stara się dokonać właściwego wyboru. W przypadku Franza Kafki odpowiedź mogła być tylko jedna...

28 sierpnia o godz. 19:00 „Noc całego życia” - spektakl będący zapisem wspomnień Janusza Korczaka w ostatnią noc przed Zagładą. Obraz za obrazem, scena po scenie, jak w filmie przed oczami „Starego Doktora” przesuwa się całe jego życie. Jest jednocześnie retrospektywną opowieścią i rachunkiem sumienia człowieka, znajdującego się obliczu śmierci... W roli Doktora K. – Jerzy Walczak.

Ostatnim na festiwalu spektaklem z naszego repertuaru będzie pełna wdzięku proza Szolema Alejchema zaadaptowana na przedstawienie muzyczne, czyli „Marienbad” w reż. Macieja Wojtyszki (31 sierpnia, godz.19:00). Przedstawienie o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. „Marienbad czyli qui pro quo między dwoma miastami w listach i telegramach”, to śpiewane kompozycje Jerzego Derfla. Portret świata zamożnych Żydów z warszawskich Nalewek, pokazany z dobrotliwym humorem, wielką przenikliwością i talentem w dostrzeganiu detali.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz online na stronie teatru: www.teatr-zydowski.art.pl