Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Teatr Nowy i Teatr Żydowski po 65 latach wznawiają współpracę

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Centrum Kultury Jidysz po 65 latach wznawiają współpracę.

Inauguracja odbędzie się 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. Na deskach Teatru Nowego odbędzie się łódzka premiera monodramu „Ida Kamińska” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej na podstawie sztuki Henryka Grynberga „Mój teatr”.

O inicjatywie mówiły na scenie teatru przy ul. Więckowskiego 15 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz dyrektor TŻ Gołda Tencer, łodzianka, która w naszym mieście spędziła dzieciństwo i młodość. - Wracamy do korzeni wielokulturowej Łodzi. Teatr Żydowski powraca do miejsca, gdzie działał po wojnie od 1947 roku przez kilka lat, dzieląc scenę z Teatrem Nowym, a postać Idy Kamieńskiej jest bardzo ważna dla polskiej i łódzkiej kultury. To nowe otwarcie i współpraca z Teatrem Żydowskim jest czymś naturalnym, bo należy do genotypu Łodzi - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, witając Gołdę Tencer, która wspominała swoje lata spędzone w naszym mieście.

<<całość artykułu>>