News

You are here

News

Premiera musicalu „Circus Kafka”

„Circus Kafka” to już kolejna i ostatnia przed wakacjami premiera w Teatrze Żydowskim. Spektakl oparty na motywach książki  Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K.. Podróż, której nigdy nie było” reżyseruje Michał Walczak, współtwórca kultowej grupy artystycznej POŻAR W BURDELU. Premiera odbędzie się 24 czerwca na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 35. 

Najnowsza produkcja Teatru Żydowskiego to cyrkopunkowy musical 
o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego warszawski przyjaciel - aktor Icchak Levi  - są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania, ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma. W spirytystycznym variete pojawiają się postaci literackie, aktorki i aktorzy objazdowych, odrzucanych przez elity teatrzyków, którymi zachwycał się autor „Procesu”. Jarmarczne, pełne surrealnej wyobraźni, czarnego humoru 
i elementów cyrkowych przedstawienia zainspirowały powieści Kafki. Wraz ze spektaklami warszawskiej trupy teatralnej, jakie pisarz zobaczył w praskim Cafe Savoy, jego życie wzbogaciła barwna menażeria postaci – obok Leviego, pochodząca z Częstochowy Madame Czyżyk, parodystka panów Flora Klug czy „niejaki Pipes”. Zaś sam Levi, któremu Isaac Bashevis Singer poświęcił opowiadanie „Przyjaciel Kafki”, stał się dla Franza K. przewodnikiem po świecie judaizmu i kultury żydowskiej. W „Circus Kafka” pojawią się również Michał Waszyński, Caligari, Houdini, a nawet Sophia Loren. 

„Circus Kafka” to opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych. Cyrkowy musical o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat. 

Spektakl reżyseruje Michał Walczak, który również napisał scenariusz na motywach książki Remigiusza Grzeli oraz teksty piosenek. Muzykę do spektaklu napisała Marta Zalewska. Scenografię i kostiumy stworzyła Joanna Walisiak. Choreografię zaprojektował Piotr Stanek, za reżyserię świateł odpowiada Mariusz Jarosz, a Piotr Pawlus za kamerę, dźwięk, światło oraz montaż. Przygotowanie wokalne przez Teresę Wrońską. 

Obsada: Marcin Błaszak, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Ewa Tucholska, Maciej Winkler, Ernestyna Winnicka oraz gościnnie Sabina Drąg, Katarzyna Koziorz, Michał Słomka i Piotr Stanek. 

Informacje o spektaklu: http://teatr-zydowski.art.pl/spektakle/circus-kafka