Artykuły

Jesteś tutaj

Artykuły

Obchody 70. Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w Centrum Kultury Jidysz

Pierwszego dnia tegorocznych obchodów, czyli 13 kwietnia o godz. 11:00, w Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15) odbędą się przeznaczone dla dorosłych, warsztaty piosenki jidysz czasów okupacji, prowadzone przez Teresę Wrońską. W tym samym czasie zapraszamy dzieci na „Opowieści-przypowieści z Krochmalnej” – warsztaty poprowadzą Anna Pietruszka-Dróżdż i Patrycja Dołowy, które przybliżą uczestnikom historię Muranowa.

16 kwietnia w ramach wtorkowych pokazów filmowych w Centrum Kultury Jidysz o godz. 18:30 będziemy mieli okazję zobaczyć dokumentalny film pt. „Bundowcy”, którego bohaterzy opowiedzą swoje osobiste historie na tle dziejów Powszechnego Żydowskiego Związku Robotniczego na Litwie, w Polsce i w Rosji.

21 kwietnia będzie dniem poświęconym pamięci o mieszkańcach getta warszawskiego, w 15-lecie działalności Centrum Kultury Jidysz. O godz. 12:00 uczestnicy spotkania odbędą wirtualny spacer po getcie warszawskim wraz z Jerzym S. Majewskim (ul. Andersa 15).

O godz. 14.00 zapraszamy na „Radio balet w Ogrodzie Krasińskich” – grę miejską, dzięki której uczestnicy przeniosą się w czasie i spojrzą na Ogród Krasińskich oczami przedwojennego mieszkańca Warszawy. O godz. 15:00 w Centrum Kultury Jidysz odbędzie się czytanie performatywne „I życie toczy się dalej” na podstawie „Dziennika z getta warszawskiego” Mary Berg, w reż. Karoliny Kirsz. Tuż po czytaniu o godz. 17:00 Centrum Kultury Jidysz zaprasza na pokaz filmu pt. „Ulica Graniczna” – opowieść o losach grupy warszawskich dzieci w czasie II wojny światowej – w reż. Aleksandra Forda, nagrodzonego w 1948 roku na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

28 kwietnia o godz. 11:00 „Spacer Śladami powstania w getcie warszawskim” poprowadzi Agnieszka Witkowska-Krych (start przy ul. Andersa 15). 30 kwietnia i 7 maja o godz. 18:30 w Centrum Kultury Jidysz w ramach Muranowskiego Dyskusyjnego Klubu Literackiego odbędą się spotkania poświęcone powieści Poli Gojawiczyńskiej „Dziewczęta z Nowolipek”.

11 maja o godz. 11:00 uczestnicy gry miejskiej „Ulicami dawnej Warszawy, ulicami getta” poznają historię kultury i topografii przedwojennego i wojennego Muranowa. Gra pozwoli uczestnikom lepiej poznać przestrzeń żydowskiej dzielnicy, czyli tzw. nieistniejącego miasta (zapisy na jidysz@shalom.org.pl).

Na zakończenie Obchodów Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim dr Elżbieta Janicka zaprasza 15 maja na spacer, podczas którego przemierzy i spróbuje ze swoimi gośćmi „odczytać” fragment dawnego dużego getta przez pryzmat wierszy, między innymi Władysława Szlengla. Organizatorzy serdecznie zachęcają do udziału we wszystkich wydarzeniach.