News

You are here

News

WARSZTATY CZYTANIA LITERATURY JIDYSZ ORAZ SPACER ŚLADAMI POWOJENNEGO ŻYDOWSKIEGO ŻYCIA NA PRADZE

2013-06-23

Centrum Kultury Jidysz już w najbliższą niedzielę zaprasza na warsztaty czytania literatury jidysz oraz spacer śladami powojennego żydowskiego życia na Pradze. Podczas warsztatów przyjrzymy się obrazom warszawskiej Pragi w przedwojennych tekstach a następnie pójdziemy na spacer, by zobaczyć, jak  żydowskie życie na Pradze zmieniło się po wojnie. 

Prześledzimy szlak wiodący przez  miejsca ważne: instytucji i domy prywatne na ulicy Jagiellońskiej, Kłopotowskiego (dawniej Karola Wójcika), Wrzesińskiej, Targowej i Konopackiej.

Będziemy rozmawiać o szkole, koszernej jatce, Centralnym Komitecie Żydów, Teatrze Żydowskim, o mieszkających na tych ulicach reprezentantach społeczności żydowskiej, takich jak: Maria Liberzon-Szwarcman, Bernard Mark, Binem Heller, Lejb Olicki, Samuel Gurwicz, Samuel Lastik i wielu innych.  

Prowadzić nas będzie Bella Szwarcman-Czarnota, mieszkanka Pragi, która opowie o Pradze takiej, jaką zapamiętała z dzieciństwa i czasów młodości.

Data: 23 czerwca 2013, godz. 11.00

Miejsce: Centrum Kultury Jidysz, Andersa 15

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, należy się zgłaszać pisząc na adres: jidyszland@shalom.org.pl

 

Warsztaty w ramach projektu „Czytanie literatury żydowskiej” współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.