Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

BAGAŻE KULTURY. RYSZARDA HANIN

2014-04-27


Teatr Żydowski zaprasza w niedzielę 27 kwietnia o godz. 14.00 na dziewiąte już spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, poświęcone tym razem Ryszardzie HaninW spotkaniu wezmą udział m.in. prof. Barbara Osterloff, Małgorzata Rożniatowska, Joanna Friedman i Jan Matyjaszkiewicz.

Wszystkie spotkania cyklu „Bagaże kultury” prowadzi Remigiusz Grzela.

Jerzy Koenig mówił, że jej aktorstwo  z pozoru niedostrzegalne potrafiło nagle rozbłysnąć prawdą dramatu lub komedii. Zaś Bożena Janicka mówiła, że bez Hanin psychologiczny pejzaż w kinie byłby niepełny. Grała proste i mądre kobiety. Za jedną z jej najlepszych ról filmowych uważa się Kulgawcową w filmie Jana Łomnickiego „Jeszcze tylko ten las”, nagrodzoną w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

Właściwie: Ryszarda Hahn. Odebrała staranne wykształcenie (taniec, śpiew), grała w przedstawieniach amatorskich. Po maturze w 1937 wyjechała do Paryża na studia romanistyczne, gdzie brała też lekcje aktorstwa. W 1939 wróciła do Lwowa i po wybuchu wojny pracowała w Domu Sierot, a następnie statystowała w "Krakowiakach i Góralach" w Polskim Teatrze Dramatycznym. Po wkroczeniu Niemców do Lwowa wraz z mężem, Leonem Pasternakiem, ewakuowała się w głąb ZSRR, gdzie najpierw została spikerką Rozgłośni Polskiej ZPP, a następnie współzałożycielką i aktorką Teatru I Dywizji im. Tadeusza Kościuszki, z którym wróciła do kraju. Następnie występowała w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi. W 1949 przeniosła się do Warszawy, gdzie grała w: Teatrze Polskim (1949-54), 1957-63), Teatrze Domu Wojska Polskiego (Dramatycznym) (1954-57, od 1963 do śmierci). Występowała też gościnnie w innych teatrach. Współpracowała z Teatrem TV od początku jego istnienia. Od 1951 aż do śmierci była wykładowcą PWST w Warszawie, w latach 1966-69 prodziekanem Wydziału Aktorskiego tej uczelni.

BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli. 
- Wielki temat XX i XXI wieku.

Poprzednie spotkania z cyklu:

- Ida Kamińska. Aktorka totalna
- Agnieszka Holland. O kinie i innych rzeczach
- Hannah Arendt. Rzecz o banalności miłości
- Julian Tuwim. Poeta i ojciec
- Józef Hen. Rozmowa na 90. Urodziny
- Jerzy Ficowski. Odkrywca
- Aleksander Bardini. Profesor, któremu aktorzy zawdzięczali prawie wszystko
- Jerzy Kosiński. Tajemnice

W  spotkaniach brali udział m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Danuta Szaflarska, Barbara Krafftówna, Stanisława Celińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jowita Budnik, Ignacy Gogolewski, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Olga Lipińska, prof. Barbara Osterloff, Zofia Posmysz, Julia Hartwig, Józef Hen, Ewa Tuwim, Kira Gałczyńska, Elżbieta Ficowska, Feliks Falk, Michał Sobelman, Mariusz Szczygieł, Iza Kuna, Leopold Rene Nowak, Krzysztof Jasieński, Paweł Sala a także aktorzy Teatru Żydowskiego.

WSTĘP 5 ZŁ

27 kwietnia, niedziela, godz. 14:00

KUP BILET ONLINE: WWW.TEATR-ZYDOWSKI.ART.PL

REZERWACJE: 22 850 64 50 lub 51, bow@teatr-zydowski.art.pl

* Serdeczne podziękowania dla Pana Jana Matyjaszkiewicza za udostępnienie zdjęcia