You are here

Golem

Production

Golem / proj. Homework

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski mierzą się z jedną z najstarszych z tradycji żydowskiej legendzie o Golemie, sztucznym człowieku. To poruszająca opowieść Dzieci Holocaustu o pamięci. Pamięci, która trwa, nie ma końca i będzie przekazywana. W „Golemie” nie istnieje klasyczny podział na widownię i scenę, spektakl nie przedstawia tradycyjnej opowieści. Sam widz decyduje, które fragmenty historii go interesują. On też decyduje, ile trwa przedstawienie. Struktura spektaklu pozwala widowni poruszać się swobodnie po sali wraz z aktorami – postaciami sztuki. 

W „Golemie” wykorzystano fragmenty m.in. „Kaspara” Petera Handke, „1945 Wojna i pokój” Małgorzaty Grzebałkowskiej i „Golema” Halperna Lejwika. Po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku” „Golem” jest trzecią częścią tryptyku realizowaną przez tych twórców w Teatrze Żydowskim.

W spektaklu wykorzystano fragmenty:

„Kaspar” Petera Handke, tłum. Grzegorz Sinko
„1945 Wojna i pokój” Małgorzaty Grzebałkowskiej
„Golem” Halperna Lejwika, tłum. Olek Mincer

Historie z tomów „Dzieci Holocaustu mówią” – „Turkowice” Adama Pruszkowskiego, „Mała szmuglerka” Jadwigi Kotowskiej, „Szafa świętej Moniki” Andrzeja Czajkowskiego, „Bałam się tylko mamy” Haliny Szostkiewicz i „Dziewczynka, która nie płakała” Margarity Turkow

„Golem”, po „Dybuku” i „Malowanym Ptaku”, jest ostatnią częścią tryptyku, realizowanego przez Maję Kleczewską i Łukasza Chotkowskiego w Teatrze Żydowskim. Tym razem legenda „Golema” będzie opowiedziana głosami Dzieci Holokaustu. 

Do przestrzeni „Golema” można dołączyć w dowolnym momencie i w dowolnej chwili ją opuścić.  Spektakl jest otwarty dla publiczności przez kilka godzin i tak jak w galerii sztuki, widzowie sami decydują, ile trwa spektakl i które fragmenty historii chcą zobaczyć. Przedstawienie nie ma wyznaczonego początku ani końca, podział na scenę i widownię nie istnieje. Każdy widz może swobodnie podążać za akcją i wybierać, które fragmenty historii obejrzy, może też wracać, aby odkryć nowe dla siebie wątki. Sam decydujesz, jaki będzie twój „Golem”.

Spektakl dla widzów od lat 16.

 

 

 *Właścicielem praw scenicznych do utworu „KASPAR” Petera Handke jest Suhrkamp Verlag AG. Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Premiere: 
02.12.2017 - 19:00
Spektakl grany w języku polskim