You are here

Chciała zapomnieć

Production

Chciała zapomnieć

Córka, która próbuje zrozumieć matkę - ocalałą z Zagłady bohaterkę. Ma do dyspozycji jej wydane po latach wspomnienia. I teatr. Bo jest aktorką. Tą matką była lekarka z warszawskiego getta, Adina Blady-Szwajger. Córką jest aktorka Teatru Żydowskiego, Alina Świdowska. W bardzo osobistej wypowiedzi raz to mówi głosem Adiny, raz Aliny, prowadzi dialog, jakiego w ich życiu nie było. Było za to wiele tajemnic i przemilczeń. Marek Edelman pisał: „Jako lekarka i jako człowiek Adina Blady-Szwajger przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć, z każdym z nich. Także wtedy, gdy poddała się wewnętrznemu nakazowi wybrania dla swoich podopiecznych lepszej śmierci – we śnie, zamiast okrutnej – w komorze gazowej”. 

Miała 22 lata, kiedy wybuchła wojna, była studentką wydziału lekarskiego UW. Nie mogła wiedzieć, bo skąd, że wkrótce będzie zdawać egzamin z „nadludzkiej medycyny”.

Reżyserka Karolina Kirsz od kilkunastu lat rozmawia z Aliną Świdowską o jej mamie i jej bolesnej tajemnicy. Teraz powstał ich dotkliwy spektakl.

Premiere: 
22.05.2024 - 19:00
Czas trwania:
75 minut