Jesteś tutaj

Chumesz lider

Spektakl

Chumesz lider / proj. Adam Żebrowski

Kontynuujemy podróż w bogaty świat tradycji jidysz.

Tym razem przewodnikiem będzie Icyk Manger i jego zbiór pogodnych, żartobliwych i pouczających wierszy Chumesz lider („Pięć ksiąg Tory”). Tom ten przyniósł autorowi prawdziwą sławę. Przedstawił w nich biblijnych bohaterów jako współczesnych mu Żydów z małego miasteczka, jakich wiele było w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Bogata wyobraźnia Icyka Mangera uczyniła Biblię częścią wspólnego polsko-żydowskiego krajobrazu kulturowego. Co ważne, krajobrazu, który za sprawą formy artystycznej stworzonej przez autora, jest dostępny wszystkim – niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykształcenia. W ten sposób świat kultury jidysz odnosi się do prawd uniwersalnych dotyczących po prostu człowieka. Dodatkowym atutem spektaklu będzie wspaniała muzyka skomponowana przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Świetnie uzupełnia metaforyczne przesłania tekstów Icyka Mangera. 

Muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny.

Już dziś zapraszamy Was do wspólnej podróży, która z pewnością pomoże nam zrozumieć dzisiejszy świat. A więc GELECHTER DURCH TRERN  („śmiech przez łzy”).

Icyk Manger (1901–1969) to jeden z najważniejszych liryków żydowskich, zaliczany do tak zwanych „poetów Bukowiny”, obok Paula Celana, Rosy Ausländer i Alfreda Margul-Spergela. W okresie 1928–1938 mieszkał w Warszawie i tam publikował swoje kolejne książki, które przyniosły mu sławę i uznanie. Jego utwory znalazły się w Antologii poezji światowej wydanej pod patronatem UNESCO. 

więcej o Icyku Mangerze

 

Dziękujemy Beit Shalom Aleichem w Tel Awiwie, reprezentowanemu przez Dyrektora Avrahama Noversterna, za zgodę na wystawienie utworu Icyka Mangera. 

Spektakl grany w Synagodze im. Nożyków przy ul. Twardej 6 w Warszawie.
Widzowie będą wpuszczani od godziny 17:00. Miejsca nienumerowane. Spóźnieni widzowie nie zostaną wpuszczeni na spektakl.

Uwaga! Na spektakl nie jest prowadzona sprzedaż wejściówek.

Na 30 minut przed spektaklem w Synagodze będzie prowadzona sprzedaż biletów wyłącznie w cenach normalnych - płatność jedynie gotówką.
Sprzedaż biletów ulgowych będzie prowadzona wyłączne w kasach teatru, do dnia poprzedzającego datę spektaklu.

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy.
Prosimy o nieprzynoszenie dużych toreb oraz o posiadanie dokumentu tożsamości.

 

 

Data premiery: 
21.03.2018 - 14:00
Czas trwania:
100 minut bez przerwy
Spektakl w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski