Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-18

27 stycznia 2023 roku już po raz 18. obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tegoroczne uroczystości pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozpoczną się modlitwą El Malei Rachamim pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

W Dniu Pamięci mieszkańcy Warszawy i innych miast zapalą świeczki w swoich oknach, a na ulice wyjedzie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida.

Obchody pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia 2023 roku pod Pomnikiem Bohaterów Getta o godz. 13.00, (ul. Zamenhofa/ Al. Sendlerowej) gdzie spotkają się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych i wyznaniowych, a także uczniowie i mieszkańcy Warszawy, którzy oddadzą hołd ofiarom Zagłady.  Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli kościoła katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych, a także wspólna modlitwa ekumeniczna będą bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy wymiar tego wydarzenia. Podczas uroczystości wystąpi aktorka Teatru Żydowskiego Adrianna Dorociak. 

Światło Pamięci 

"W dniu 27 stycznia blask zapalonych świec ocala pamięć. Zróbmy wszystko aby już nigdy nie powtórzyła się zbrodnia zrodzona z nienawiści, pustoszącej serca i umysły. Dzień Pamięci o Holokauście to dzień wiary w nowe niebo rozpostarte nad Ziemią - stworzone dla ludzkiego szczęścia. Zapalmy wszyscy świece w oknach 27 stycznia o godz. 18.00 – apeluje Gołda Tencer - Obowiązkiem każdego z nas jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości". Zapraszamy wszystkich do włączenia się w upamiętnienie Ofiar Holokaustu 27 stycznia o godz. 18.00 poprzez zapalenie świecy w oknie. Światło Pamięci można także zapalić w Internecie korzystając z portalu społecznościowego Facebook. Wystarczy z profilu FB Fundacji Shalom https://www.facebook.com/events/1222501961982890?ref=newsfeed pobrać zdjęcie zapalonej w oknie świecy i zamieścić na swojej tablicy.

 Pusty tramwaj z gwiazdą Dawida

27 stycznia 2023 roku w godz. 12.00 – 18.00, jak co roku tego dnia, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

 Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 

Organizatorzy:

Fundacja Shalom, Stołeczna Estrada

Współorganizatorzy:

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Z okazji Międzynarodowego Dnia pamięci o Ofiarach Holokaustu  Włoski Instytut Kultury w Warszawie (ul. Marszałkowska 72) zaprasza w dniu 26 stycznia o godz. 18.00 na projekcję krótkometrażowego filmu animowanego Gwiazda Andry i Tati (2018, 28'), reżyseria Alessandro Belli i Rosalba Vitellaro, rysunki: Annalisa Corsi, głosy: Loretta Goggi, Leo Gullotta, Ludovica Modugno. Film w języku włoskim z polskimi napisami. Wstęp wolny. Film opowiada prawdziwą historię sióstr Alessandry i Tatiany Bucci, które mając odpowiednio 4 i 6 lat zostały deportowane wraz z częścią rodziny do Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej. Po przyjeździe do obozu koncentracyjnego razem z matką, ciotką, babcią i kuzynem Sergiem, ich rówieśnikiem, dziewczynki zostały oddzielone od dorosłych i przewiezione do dziecięcego baraku. W Auschwitz-Birkenau Andra i Tati straciły najpierw babcię, a potem kuzyna Sergia. Jednak dzięki pomocy nadzorującej ich blokowej udało im się przetrwać do czasu wyzwolenia obozu, w którym spośród ponad dwustu tysięcy deportowanych dzieci, przeżyło niespełna pięćdziesiąt.

Po projekcji zapraszamy na odczyt dr. Marco Caviglia z Fundacji Muzeum Shoah w Rzymie na temat "dydaktyki zagłady". Marco Caviglia jest odpowiedzialny za nauczanie w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, odpowiada za archiwum historyczne i bibliotekę oraz koordynuje wyjazdy edukacyjne do miejsc pamięci.