Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Nowy spektakl "Podróżnicy"

2023-02-17

Warszawa, rok 1968.

Ona ma na imię Pola. Czas spędza na nauce do matury, marzy o studiowaniu psychologii. On ma na imię Kuba. Jest typem poety - buntownika, chce studiować polonistykę, aby w przyszłości poświęcić się pisaniu.

Pola i Kuba są w sobie zakochani. Planują pierwsze w życiu dorosłe wakacje i wspólną przyszłość… - Scenariusz na love story.

Ale jaką przyszłość ma młodzieńcze uczucie, gdy dopada je historia dziejąca się tu i teraz?

"Podróżnicy" - nowy spektakl w Teatrze Żydowskim z okazji 55.rocznicy wydarzeń Marca'68. Premiera 8 i 9 marca. Zapraszamy na spektakle.

Paweł Mossakowski, autor „Podróżników”:

Zadano mi pytanie, dlaczego napisałem sztukę o Marcu ‘68. Mówiąc najkrócej i najprościej: gdyż to wydarzenie (a właściwie ciąg wydarzeń, w końcu był to proces, a nie jednorazowy incydent) mocno mnie poruszyło i głęboko wbiło się w pamięć. Byłem wówczas dwunastolatkiem i niewiele rozumiałem z tego, co się dzieje, ale doskonale pamiętam ciężką, przygnębiającą atmosferę tamtych dni. Rodzice rozmawiali ze sobą przyciszonymi głosami, poważni i zasmuceni. W szkole nie było lepiej. Koledzy z klasy po kolei znikali, najczęściej po cichu, bez uprzedzenia. Jeden z nich, z którym jeszcze zdążyłem się pożegnać, tłumaczył mi, że właśnie dowiedział się, że jest Żydem, więc nie może zostać w Polsce. W dodatku mieszkanie rodziców znajdowało się dokładnie naprzeciwko głównego gmachu Politechniki, skąd mogłem obserwować milicjantów pałujących studentów i studentki, i był to pierwszy widok zmasowanej ulicznej przemocy, z jakim się zetknąłem. Wszystko to razem wprawiało w niepokój, odbierało dziecięcą pewność, że świat jest bezpiecznym miejscem do życia.

Uznałem więc po latach, że jest to t e m a t, coś, co domaga się wypowiedzenia, opisania, jakiejś artystycznej repliki. Chciałbym jednak podkreślić, że określenie „Podróżników” jako „sztuki o Marcu” jest tylko pewnym skrótem. Marzec oczywiście odgrywa tu bardzo ważną rolę, ale jest tylko punktem wyjścia, początkiem historii. To, co działo się w 1968 roku, pojawia się wyłącznie w pierwszym akcie. W drugim przenosimy się już do drugiej połowy lat 70., a w trzecim - w lata 90. Nie chciałem bowiem poprzestawać na „marcowym” dylemacie - wyjechać czy zostać? – ale pójść dalej i pokazać, co z ponurych wydarzeń 1968 roku wynikło w dalszej perspektywie.

Reżyseria: GOSIA DĘBSKA

Autor: PAWEŁ MOSSAKOWSKI

Scenografia i kostiumy: MARTA BARTOSIK

Muzyka: MACIEJ CEMPURA

Choreografia: TOMASZ GRACZYK

Reżyseria świateł: MACIEJ IWAŃCZYK

OBSADA

Adrianna Kieś - Pola

Piotr Chomik - Kuba

Sylwia Najah 

Piotr Wiszniowski

Małgorzata Majewska

Maciej Winkler