Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

99. rocznica urodzin Hirsza Glika

2021-04-24

Dzisiaj przypada 99. rocznica urodzin Hirsza Glika, poety, autora tekstu do słynnej pieśni partyzantów żydowskich. 

Glik urodził się 24 kwietnia 1922 roku w Wilnie, w ubogiej żydowskiej rodzinie. Uczęszczał do szkoły hebrajskiej, był zaangażowany się w działalność w Ha-Szomer ha-Cair. Już jako nastolatek zaczął pisać wiersze, początkowo po hebrajsku, a potem pod wpływem starszych poetów z grupy Jung Wilne – w jidysz. Razem z innymi młodymi poetami stworzył grupę Jungwald.

Po inwazji III Rzeszy na Związek Radziecki Glik trafił do obozu przy kopalni torfu Weisse Wache. Następnie przeniesiono go do getta wileńskiego, gdzie zaangażował się w działalność podziemnej organizacji Farajnikte Partizaner Organizacje. Zarówno w obozie jak i w getcie pisał wiersze. Powstała wówczas „Di balade funem brojnem teater” (jid. Ballada o brunatnym teatrze) o losie Żydów osadzonych w więzieniu na Łukiszkach. Na wieść o walkach w getcie warszawskim w kwietniu 1943 r. napisał wiersz „Zog niszt kejn mol, az du giejst dem lectn weg”. Wiersz ten śpiewany do melodii napisanej w latach 30. przez Danieła i Dymitra Pokrassowów stał się hymnem partyzantów żydowskich walczących na terenie Europy Wschodniej.

Glik zdołał uciec z getta w czasie jego likwidacji, został jednak schwytany przez Niemców i wysłany do obozu w Estonii. W lipcu 1944 r. wydostał się z obozu i tam ślad się po nim urwał. Prawdopodobnie zginął w walce z Niemcami.