Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Agnieszka Holland: O kinie i innych rzeczach / Bagaże kultury

2013-03-03

W niedzielę, 3 marca o godz. 14:00 zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, którego bohaterką i gościem będzie wybitna reżyserka Agnieszka Holland. Spotkanie połączone jest z pokazem spektaklu Teatru TV „Dybuk” w reżyserii Agnieszki Holland, który na festiwalu „Dwa Teatry” w 2001 roku zdobył nagrody: za reżyserię, za scenografię (dla Ewy Przybył i Andrzeja Przybyła) oraz nagrodę aktorską (dla Dominiki Ostałowskiej).

Agnieszka Holland -  reżyserka, scenarzystka. Absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU. Od debiutanckich „Aktorów prowincjonalnych”, za których dostała nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes, zrealizowała wiele filmów w Polsce i za granicą, takich jak: „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Zabić księdza”, „Olivier, Olivier”, „Tajemniczy ogród”, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona”, „Trzeci cud”, „Strzał w serce”, „Kopia mistrza”, „Janosik. Prawdziwa historia”, „W ciemności”. Trzykrotnie nominowana do Oscara („Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa”, „W ciemności”). Wielokrotnie nagradzana na festiwalach w Polsce i za granicą. Reżyseruje również znane amerykańskie seriale (m.in. „The Killing”), za odcinek jednego z nich – „Treme” – była nominowana do prestiżowej nagrody Emmy. W Polsce reżyserowała serial „Ekipa” wspólnie z siostrą Magdaleną Łazarkiewicz i córką Kasią Adamik. Jej ostatni film „W ciemności” został nagrodzony m.in. na festiwalu w Valladolid w Hiszpanii (za reżyserię), Mar del Plata w Argentynie (nagroda publiczności), w Saint Louis, Chicago, w Gdyni (m.in. Grand Prix, nagroda za reżyserię), na MFF w Batumi, gdzie otrzymał Grand Prix. Ostatnio nakręciła w Czechach, dla telewizji HBO „Horzici kerz” („Gorejący krzew”), trzyodcinkowy serial o Janie Palachu, studencie, który podpalił się w 1969 roku w proteście przeciw bierności Czechów po inwazji sił Układu Warszawskiego i o drodze do wolności. Przetłumaczyła powieść Milana Kundery „Nieznośna lekkość bytu”. Napisała scenariusze m.in. filmów Andrzeja Wajdy „Korczak”, Yurka Bogayevicza „Anna”.  W 2012 roku wydawnictwo Znak wznowiło zbiór rozmów Marii Kornatowskiej z Agnieszką Holland pt. „Magia i pieniądze” (wydanie uzupełnione).

BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli - wielki temat XX i XXI wieku.

„Dybuk” zostanie pokazany dzięki uprzejmości Agencji Filmowej TVP. 

Rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela.

Rezerwacje:
tel.: 22 850 64 50 lub 51, mail: bow@teatr-zydowski.art.pl

WSTĘP: 5 PLN