Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

FESTIWAL SINGERA: DZIŚ WIECZOREM: LOLA BLAU


DZIŚ WIECZOREM: LOLA BLAU [Tonight Lola Blau] wg Georga Kreislera – monodram Mai Morgenstern (Rumunia).
 
Spektakl austriackiego mistrza kabaretu to nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem, opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach, jakie stały się udziałem wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana nie tylko za pomocą słów, ale i znakomitych piosenek kabaretowych.

Lola Blau, młoda wiedeńska aktorka kabaretowa, odnosi pierwsze sukcesy i marzy o karierze na scenie. Jest Żydówką, więc po anszlusie Austrii do Niemiec w 1938 roku, jej własny kraj niszczy te marzenia i zmusza ją do ucieczki do Stanów Zjednoczonych. Tam Lola staje się wielką gwiazdą sceny i ekranu, ale powoli traci złudzenia co do świata, miłości i przyjaźni. Poczucie izolacji i tęsknota każą jej wrócić do Austrii. Lola chce dać tam serię swoich koncertów. Czy powrót do powojennego Wiednia może uleczyć jej złamane serce? Czy pozostanie jej tylko refren piosenki „Podnieś głowę i uśmiechnij się – życie po prostu takie jest!”?

Maia Morgenstern – wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna, śpiewająca w jidysz, po niemiecku i angielsku. Urodziła się w Bukareszcie, gdzie ukończyła Akademię Teatru i Filmu. Od wielu lat jest gwiazdą hebrajskiego Narodowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. Grała też na deskach rumuńskich Teatrów Narodowych Ion Luca Caragiale i Patra Neamt. Jako Elektra wystąpiła w Atenach w starożytnym amfiteatrze Herodium. Zagrała w ponad 30 filmach, m.in. w słynnej „Pasji” M. Gibsona. Jest laureatką wielu nagród teatralanych i filmowych – kilkukrotnie (w tym za kreację Loli Blau) została odznaczoną prestiżową rumuńską nagrodą UNITER dla najlepszej aktorki.

Akompaniament: Tatiana Morosanu (pianino)
Reżyseria:  Alexandru Dabija
Scenografia: Puiu Antemir
Kostiumy: Doina Levintza, Puiu Antemir
Choreografia: Adina Cezar

BILETY: 50/40 ZŁ.

KUP BILET ONLINE.