Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

HOUDINI. Odyseja magiczna

2024-04-29

W kwietniu rozpoczęliśmy próby do nowego spektaklu w reżyserii Michała Walczaka "HOUDINI. Odyseja magiczna". Premiera: 14 czerwca 2024 

1936 rok. Faszyzm zalewa Europę. Po Wielkim Kryzysie na czele państw stają magowie i szarlatani, hipnotyzujący tłumy mieszanką okultyzmu, populizmu i militaryzmu. Aby uciec od szaleństwa świata i przywołać radosne lata dwudzieste, w nowojorskim salonie Bess Houdini – wdowy po wielkim magiku – zbiera się grupa podupadłych artystów, spirytystów, freaków i outsiderów, którzy co roku w Halloween, biorą udział w dziwacznym rytuale.  Wielki Houdini obiecał przed śmiercią w 1926 roku, że - o ile zaświaty istnieją - skontaktuje się z żoną zza grobu. Gdy urządzany przez 10 lat seans spirytystyczny nie daje rezultatów, wdowa i wieloletnia asystentka sceniczna Houdiniego postanawia przywołać ducha męża po raz ostatni i zacząć nowe życie jako aktorka, debiutująca na Broadwayu w widowisku opowiadającym o miłości państwa Houdinich. Gdy podczas pożegnalnego seansu aktor, przygotowujący się do roli Houdiniego zostaje opętany przez ducha zazdrosnego maga a jedna z uczestniczek rytuału zostaje otruta, pozostali goście Madame Houdini próbują ratować się ucieczką z nawiedzonego domu, który zmienia się w horror house: labirynt pułapek i escape roomów, stworzony przez nie żyjącego artystę. A może Wielki Houdini -  król ucieczek i mistrz transformacji, który z biednego, żydowskiego imigranta przeobraził się w pierwszego celebrytę Ameryki – wymknął się śmierci a cały seans jest magicznym numerem, którym Mistrz wraca na scenę?

„Houdini. Odyseja magiczna” to musicalowy escape room i kolejna po „Circus Kafka” wyprawa do czasów, w których ezoteryka miesza się z technologią a lęk o przyszłość z wiarą w wolność, której symbolem jest najsłynniejszy, żydowski trickster XX wieku: Harry Houdini.

Fot. Pat Mic