Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Jan Szurmiej 1946 - 2024

2024-06-04

3 czerwca 2024 roku odszedł Jan Szurmiej, aktor, reżyser, choreograf. Człowiek Teatru. Człowiek teatru i kultury żydowskiej. Jego „Skrzypka na dachu” zagraliśmy ponad 400 razy, a „Śmierć pięknych saren” jest jednym z ukochanych spektakli przez publiczność naszego teatru.

Jan Szurmiej był od zawsze związany z Teatrem Żydowskim. I rodzinnie (był synem Szymona i Aidy Szurmiejów), i zawodowo. Zagrał, wytańczył i wyśpiewał setki ról w starym Teatrze, przy Placu Grzybowskim.

Absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. Dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych: Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie. Od 2020 roku dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu. Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku”, Happy w „Śmierci komiwojażera”, Benia Krzyk w „Zmierzchu”, Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie”.

Współpracował z teatrami w Polsce i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina” (wystawił aż 9 inscenizacji tego tytułu, z czego był dumny i żartował, że należy to wpisać do Księgi Rekordów Guinessa), „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował spektakle: „Skrzypek na dachu” (2002), „Straszna gospoda” (2007) oraz „Ach! Odessa-Mama...” (2012) i „Śmierć pięknych saren” (2015).

Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha J. Hasa, „Dybuku” Stefana Szlachtycza, „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Królewskich snach” Grzegorza Warchoła, „Szulerze” Adka Drabińskiego, „Facetach do wzięcia” Janusza Kondratiuka.

Za trzy tygodnie mieliśmy kolejny raz zagrać Twojego ukochanego „Skrzypka na dachu”. I mamy nadzieję, że go zagramy. W hołdzie dla Ciebie.

Janku, będzie nam Ciebie bardzo brakować.