Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

JENTL O WOLNOŚCI KOBIET

Warszawski Teatr Żydowski zaprasza na ostatnią już w tym roku premierę - „Jentl” w tłumaczeniu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Roberta Talarczyka. Premiera odbędzie się 26 listopada 2021 na dużej scenie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. 

To współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii Barbry Streisand. Hollywoodzką interpretację uważa się za kanoniczną, ale przez samego Singera uznana została za niezgodną z sensem i ideą za¬wartą w jego opowiadaniu „Jentl, chłopak z jesziwy”. Warszawska prapremiera oparta jest o tekst Izaaka Baszewisa Singera i Leah Napolin, której sztuka "Yentl" stała się na Broadway'u prawdziwym wydarzeniem. 

Przedstawienie Roberta Talarczyka to pokaz solidarności z kobietami. Tymi sprzed wieków i tymi walczącymi o swoje prawa dzisiaj. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imie¬niu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolności rozumianej jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczają¬cym nas świecie. 

„Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, któ¬ra nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych. 

Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicz¬nych i filmowych, jak „Skrzypek na dachu”, „Sztukmistrz z Lu¬blina” czy „Dybuk” zostaje przez Jentl-Anszela postawiony przed pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

„Jentl” to spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo. 

W spektaklu bierze udział cały zespół aktorski Teatru Żydowskiego. Warto wspomnieć, że na casting do roli Jentl zgłosiło się ponad 300 aktorek - ostatecznie tytułową rolę zagrają gościnnie Adrianna Dorociak i Aleksandra Idkowska oraz Izabella Rzeszowska z Teatru Żydowskiego.