Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Jentl po ukraińsku w najbliższy weekend

Zapraszamy w najbliższy weekend na serię spektakli „Jentl” z ukraińskimi napisami. Przedstawienia odbędą się 1, 2 i 3 kwietnia 2022 na dużej scenie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa. Spektakl miał premierę w listopadzie ubiegłego roku. 

„Jentl” w Teatrze Żydowskim oparta jest o tekst Izaaka Baszewisa Singera i Leah Napolin, której sztuka „Yentl” stała się na Broadway'u prawdziwym wydarzeniem. 

Przedstawienie Roberta Talarczyka to pokaz solidarności z kobietami. Tymi sprzed wieków i tymi walczącymi o swoje prawa dzisiaj. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imieniu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolności rozumianej jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczającym nas świecie. 

„Chciałam być wolna, mam czego chcę” – śpiewa Jentl w spektaklu Roberta Talarczyka. Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, która nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych. 

Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicznych i filmowych, jak „Skrzypek na dachu”, „Sztukmistrz z Lublina” czy „Dybuk” zostaje przez Jentl-Anszela postawiony przed pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

„Jentl” to spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo. 

Tłumaczenie na język ukraiński - Gala Bucman.

----

Сучасне читання тексту Сінґера, яке стало відомим завдяки фільму режисера Барбари Стрейсанд. Її голлівудська інтерпретація вважається канонічною, але сам Сінґер вважав її невідповідною сенсу та ідеї, що міститься в його новелі «Єнтл, хлопчик єшиви».

Історія дівчини Єнтл, яка стала студенткою єшиви на ім’я Аншель, є зворушливим описом боротьби за свободу. Свобода розуміється, як право приймати рішення, узгоджені зі своєю совістю та уявленням про себе в навколишньому світі. «Я хотіла бути вільною, я маю те, що хочу», — співає Єнтл у виставі Роберта Таларчика. Ця декларація звучить гірко, але в ній є сила і рішучість людини, яка хоче змінити не лише себе, а й світ, записаний у традиціях і звичках інших.

Цей світ, відомий своїми канонічними сценічними та кінотворчими роботами, такими як «Скрипаль на даху», «Люблінський чарівник» чи «Дибук», Єнтл-Аншель поставив перед ганебним стовпом боротьби за свободу особистості, особливо боротьба за жіноче самовизначення.

Музична вистава з авторськими композиціями, створеними Адріаном Філіпом Табецьким, з живою музикою.

Вистава для глядачів віком від 16 років.

Тривалість вистави: 165 хвилин з однією перервою.