Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Ernestyny Winnickiej

2023-02-17

11 lutego świętowaliśmy jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Ernestyny Winnickiej.

Po ukończeniu Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu i związała się z Teatrem Polskim w Szczecinie (1976-1977). Następnie była aktorką Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku, Teatru Narodowego w Warszawie (1978-1983) oraz Teatru Ochoty (1983-1993). W Teatrze Żydowskim pracuje od 1993 roku.

Zagrała wiele ról w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza (m.in. Katarzynę Iwanownę w „Braciach Karamazow”, Arycję w „Fedrze”, Katarzynę w „... i Dekameron”, Anioła w „Samuelu Zborowskim”). Wielokrotnie grała w przedstawieniach Jana Machulskiego, m.in. w „Balladynie”, „Hamlecie”, „Wszystko w ogrodzie” oraz w „Zbrodni i karze”. Można ją również zobaczyć w kilku filmach, np. w „Nie było słońca tej wiosny”, „Austerii”, „Trędowatej” oraz „I skrzypce przestały grać”.

Z 50 lat swojej pracy na scenie, ponad 32 lata Ernestyna Winnicka spędziła na deskach Teatru Żydowskiego. Z okazji jubileuszu, aktorkę można było zobaczyć na scenie w znakomitym monodramie Balkon Goldy w reżyserii Marty Miłoszewskiej.

Z okazji jubileuszu polecamy wywiad z Ernestyną Winnicką.