Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Koncert finałowy: YASMIN LEVI & GANG TANGO | “TANGO SEPHARAD”

Program koncertu obejmuje najsłynniejsze tanga polskie i tanga świata kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Szpilmana, Petersburskiego, Piazzolli, Cardela i innych, a także pieśni sefardyjskie.

Wszystkie utwory zostaną zaprezentowane w nowych, niezwykle żywiołowych interpretacjach izraelskiej piosenkarki Yasmin Levi, uważanej za jedną z najciekawszych i najbardziej utalentowanych artystek world music oraz założonego i prowadznego przez kontrabasistę Sebastiana Wypycha zespołu Gang Tango, który obecnie współtworzą: Grzegorz Lalek (skrzypce), Yechiel Hasson (gitara), Mirek Feldgebel (fortepian), Piotr Kopietz (bandoneon), Krzysztof Łochowicz (gitara). Podczas koncertu odbędzie się też pokaz tanga w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka.

Potężny ładunek emocjonalny, oryginalna harmonia i rytm tanga, a także jej wyrafinowanie wpływają na jej niespotykaną popularność, choć przed wykonawcami stawiają wysokie wymagania… Na szczęście wszyscy wykonawcy, to uznani wirtuozi i znawcy tanga koncertujący na całym świecie.

Yasmin Levy, urodzona w Jerozolimie artystka, od najmłodszych lat miała kontakt z kulturą i śpiewem ladino – jej ojciec był bardzo ważną osobistością w kręgu ludzi prowadzących badania i zajmujących się ochroną kultury żydowsko-hiszpańskiej, której tradycja ma źródła w XV-wiecznej Hiszpanii. W swoim głębokim i przejmującym stylu śpiewania, Yasmin jednocześnie zachowuje i wskrzesza na nowo najpiękniejsze utwory dziedzictwa żydowsko-hiszpańskiego ladino, łącząc je z andaluzyjskim flamenco. W jej muzyce znajdujemy to, co dla niej charakterystyczne – subtelność i czar idące w parze z porażającą wręcz pasją, przejęciem i uczuciowością. Od początku kariery Yasmin z wielkimi sukcesami koncertuje na całym świecie i do tej pory wydała sześć płyt. Jako jedna z nielicznych artystek przez trzy lata wyróżniana była w najbardziej prestiżowym plebiscycie BBC World Music Awards. Wystąpiła na wielu międzynarodowych festiwalach i podczas wielu wydarzeń kulturalnych  m.in.: WOMAD w Singapurze, Forum Barcelona oraz na noworocznym koncercie BBC w Londynie, a także  w jednym z najsłynniejszych miejsc koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Gang Tango to jeden z niewielu zespołów tangowych nawiązujący stylem gry do dawniej istniejących w Argentynie 'Orquesta Tipica' oraz czerpiący inspiracje bezpośrednio z oryginalnego zespołu Astora Piazzolli – Quinteto Nuevo, ale także nawiązujący stylistycznie do zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. Kompilacja kompozycji polskich i tang świata repertuaru zespołu, nawiązuje do kolebki i wzoru stylu, czyli tanga argentyńskiego, ale także odnosi się i pielęgnuje ogromny dorobek twórczości tangowej kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia okresu międzywojennego. Pisywali je zarówno autorzy muzyki lekkiej, jak i kompozytorzy muzyki poważnej. Mówi się o około 3000 tang polskich z tego okresu.

 

Bilety do nabycia na: www.ewejsciowki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.shalom.org.pll). Bilety na koncert Yasmin Levi & Gang Tango do nabycia również w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i na stronie www.teatrwielki.pl

Teatr Wielki 

4 września 2022, godz.19:00

Impreza biletowana  Strefa I – 150 PLN, Strefa II – 100 PLN, Strefa III – 80 PLN, Strefa IV – 60 PLN, Strefa V – 50 PLN, Strefa VI – 30 PLN