Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Koncert: OLEŚ BROTHERS & DOMINIK STRYCHARSKI | „KOPTYCUS”

2022-08-29

 

 

Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, kontrabasista i perkusista, okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 (według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM), należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Obaj o kosmicznej wyobraźni i wrażliwości muzycznej, eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu, ale też szeroko pojętej improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej, komponują również muzykę teatralną i filmową.

Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal przygotowany projekt „Koptycus”, do udziału w którym zaprosili znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, Dominika Strycharskiego – flecistę, wokalistę, kompozytora, improwizatora i performera (a nawet publicystę), który gra i komponuje współczesny jazz, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki (we własnym zespole Pulsarus).

Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów, jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan i transliterując je na język i estetykę współczesności artyści stworzyli barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich, która korzystając momentami z uniwersalnych w naszej kulturze schematów narracji typowych dla antycznej Grecji, przemawia do nas nowoczesnym, nierzadko nowatorskim językiem muzycznym.

Bilety do nabycia na: www.ewejsciowki(link is external)www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów, tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego: przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56 (szczegółowe informacje na stronie www.teatr-zydowski.art.pl)

Synagoga im.Nożyków, ul. Twarda 6
29 sierpnia 2022, godz.18:00

Impreza biletowana – 50 zł