Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Mistrzowie sceny żydowskiej. Perecowicze

2015-03-22


Mistrzowie sceny żydowskiej. PerecowiczeFilm o pokoleniu Marca '68 na podstawie losów wychowanków łódzkiej Szkoły im. I. L. Pereca (1946-1969). 

Film „Perecowicze” nie jest kolejnym filmem o emigracji. Nie jest także filmem o nostalgii do szkoły. Szkoła to było całe nasze życie – mówi jedna z bohaterek filmu. To nie była tylko szkoła… to był sposób życia – dodaje kolejny bohater.

Szkoła tworzyła pewien mikrokosmos, który dawał poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim poczucie wspólnoty. Wspólnym doświadczeniem większości Perecowiczow było to, że wszyscy urodzili się w rodzinach dotkniętych przez Holokaust. U większości oznaczało to, że nie mieli dziadków, że często nie mieli cioć, ani wujków, rzadko też mieli rodzeństwo. Szkoła była więc w pewnym sensie rodziną zastępczą i oazą, gdzie czuli, że mogą być sobą, gdzie mogli czuć się jak 'normalne' polskie dzieciaki. Ten film opowiada więc o niezwykłej rodzinie, którą stworzyli dla siebie Perecowicze w sercu powojennej Łodzi, i która stała się jeszcze silniejsza przez to, że historia próbowała ja rozbić. 

reżyseria: Sławomir Grünberg wg pomysłu Gołdy Tencer

muzyka: Joel Dancyger

produkcja: Fundacja Shalom 

Prowadzenie: Gołda Tencer

WSTĘP: 5 ZŁ

Rezerwacja miejsc: (22) 850 64 50 lub 51.