Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

PRZYSTANEK POEZJA. HADASA RUBIN

PRZYSTANEK POEZJA - wieczory poświęcone tuzom żydowskiego pióra, ale także współczesnym poetom tworzącym w jidysz. Aktorzy Teatru Żydowskiego przybliżą życie i twórczość autorów tworzących w języku jidysz. Niepowtarzalna atmosfera Małej Sceny - Mamele pozwoli widzom nie tylko na zapoznanie się twórczością żydowskich poetów, ale także na bliskie spotkanie z aktorami i rozmowę o literaturze.

Spotkanie 24 września będzie poświęcone poezji Hadasy Rubin, poetki tworzącej w języku jidysz. 

Urodziła się w 1906 roku na Wołyniu a następnie ukończyła polską szkołę średnią. Początkowo pisała w języku hebrajskim, a jej debiut w jezyku jidysz miał miejsce w 1931 roku. W latach 30. związała była z grupą Jung Wilne. Wojnę przeżyła uciekając do Kirgizji. Do Polski wróciła w 1946 i zamieszkała w Szczecinie. W 1960 emigrowała do Izraela, gdzie przebywała aż do swojej śmierci w 2003 roku.

Jej pierwszy tomik poetycki w jidysz został wydany  dopiero w 1953 roku, wcześniej publikowała wyłącznie na łamach prasy. Przedwojenna twórczość Hadasy Rubin to z jednej strony subtelna liryka osobista, z drugiej poezja rewolucyjna (była działaczką komunistyczną – została osadzona za swoją działalność w więzieniu w Krzemieńcu). Po wojnie w jej poezji pojawiają się wątki związane z Zagładą oraz wątki rozliczeniowe.

Wiersze Hadasy Rubin przeczytają: Katarzyna Post i Piotr Wiszniowski przy akompaniamencie Dariusza Falany.

„Zrobię sobie z wiosny sznur korali
I założę go na szyję.
To dla mnie niebo jest srebrnym talerzem,
To dla mnie słońce jest pomarańczą.”

Fragment wiersza „Piosenka” (jid. A lid).

WSTĘP WOLNY