Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

XII Festiwal Warszawa Singera: Koncert Kantoralny


Fundacja Shalom, organizator XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”, zaprasza na koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych światowych kantorów i chór kantoralny – Binyamin Choir z Jerozolimy pod dyrekcją Yotama Segala. Jako soliści wystąpią: Alberto Mizrahie, Ushie Blumenberg i David Weinbach, a akompaniować im będzie Menachem Bristowski.

Binyamin Choir (Makhelat Biyamin) to chór wyjątkowy. Liczy około 30 osób – mieszkańców gmin Binyamin i Samarii – zwykłych ludzi, którzy nie tylko kochają śpiew, ale robią to w sposób bardzo profesjonalny. Choć występują dopiero od trzech lat, mają już w swoim dorobku znaczące osiągnięcia, m.in. występy w Binyanei Hauma w Jerozolimie (Jerusalem International Convention Center), Ariel Culture Center i Netanya Culture Center. Towarzyszą też występom znanych kantorów podczas nabożeństw szabatowych. Chór działa Pod przewodnictwem dyrygenta Yotama Segala – aranżera i kompozytora, wykładowcy w Instytucie Kantoralnym w Tel Awiwie, pracującego już wcześniej kilkakrotnie jako dyrygent i kierownik muzyczny chóru, który sam lub jako dyrygent chóru występował, m.in. na Safed Klezmer Festival i World Siyum Hashas.

Alberto Mizrahi – jeden z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych kantorów na świecie. Śpiewa jako hazan w historycznej synagodze Anshe Emet w Chicago, ale też występował i nagrywał z legendarnym pianistą jazzowy Dave’m Brubeckiem. Wykonuje też muzykę operową i występuje z największymi orkiestrami symfonicznymi w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i wielu europejskich stolicach kultury. Na zaproszenie prezydenta Baracka Obamy występował  na obchodach święta Chanuka Białym Domu.

David Weinbach – tenor obdarzony pięknym i głębokim głosem. Ukończył Instytut Kantorów w Tel Awiwie, śpiewa od 20 lat. Ma na swoim koncie liczne występy z Izraelską Orkiestrą Symfoniczną m.in. w Nowym Jorku, Miami, Londynie i Budapeszcie. Jest laureatem prestiżowej nagrody Lustig Cantillation Prize w Tel Awiwie.

Ushi Blumenberg – młody kantor, który w wieku 18 lat dołączył do chóru The Young Israel Beth-El Choir pod kierownictwem kantora Shimmy’ego Millera. W tym zespole rozwijał swoje umiejętności wokalne i zdobywał wiedzę, pozostawał  też pod opieką słynnego kantora Benziona Millera. Obecnie jest już samodzielnym i cenionym kantorem, który często podróżuje i nie przestaje zadziwiać publiczności swoim głosem.

Bilety: 80 zł