News

You are here

News

Pif Paf in piach

Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć…  1 września zapraszamy na jedyny taki performance „Pif Paf in piach” upamiętniający ważne postaci z warszawskiego getta.

 

W rocznicę wybuchu II wojny światowej odbędzie się performance Teatru Żydowskiego "Pif Paf in piach". To teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej.

- Organizujemy ogromny performance w Reducie Banku Polskiego. Jest to niesamowita historia opowiedziana na trzech piętrach, które zajmują 1200 metrów. Będzie koło pięćdziesięciorga aktorów Teatru Żydowskiego, studentów szkoły teatralnej i dzieci. Warszawskie getto żyło. Warszawskie getto tańczyło. Warszawskie getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy… Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych… Poznajcie ich. Zabierzemy Was na spacer po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ zagładzie - zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance'u.

 

Pif Paf in piach

- To ja, Rubinsztajn! Błazen i żebraków Król. Ja jestem mądry wariat. Ja zrobiłem karierę w getcie. Opowiadałem dowcipy ludziom konającym na ulicach getta i tym, którzy wkrótce mieli zamienić się z nimi miejscami. Nie ma już lepszych i nie ma gorszych. Równość w nieszczęściu, koniec. Ale głajch, ałe głach, wszyscy równi! Nikt nie przeżyje getta. Równość w umieraniu. Żywi zamienią się miejscami z umarłymi. Pif-paf w piach albo proszę Państwa do gazu…. Ale głajch, ałe głach, wszyscy równi!  [fragm.tekstu Agnieszki Żółkiewskiej ze spektaklu „Pif Paf in piach”]

 

„PIF PAF IN PIACH” w reżyserii Gołdy Tencer we współpracy z Karoliną Kirsz, według tekstów przygotowanych przez: Remigiusza Grzelę, Karolinę Kirsz, Piotra Pazińskiego, Pawła Szapiro, Bellę Szwarcman-Czarnotę, Gołdę Tencer, Różę Ziątek-Czarnotę i Agnieszkę Żółkiewską.

Performance odbędzie się w dniu 1 września 2022 w godzinach 17.00 - 20.00 w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 w Warszawie.

Wstęp wolny.

 

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer

Współpraca reżyserska: Karolina Kirsz

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska

Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka

Organizatorzy: Fundacja Shalom oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Honorowy patronat Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego

Współorganizatorzy: Stołeczna Estrada/ Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Partnerzy: Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny

Patronat medialny: TVP Kultura

Podziękowania dla Duśki Markowskiej i Dawida Szurmieja