News

You are here

News

Żydowski pies - premiera w październiku

2023-09-15

Co to znaczy „być psem wśród ludzi”. Co z Innymi innymi niż człowiek? Co może o nas mówić nasz stosunek do zwierząt? Zapytacie pewnie, zależy, jakich zwierząt.

W jakie ludzkie losy został uwikłany pies, któremu dane było przyjść na świat 31. marca 1935 r. na dywanie w domu, z którego wszyscy zostali wyrzuceni, bo mieli złe pochodzenie. Na szczęście pies miał dobre papiery.

Czy kiedy uda nam się w zwierzęciu zobaczyć twarz, czy usłyszymy wtedy „nie zabijaj”?

A co gdybyśmy uznali, że człowiek to zwierzę, albo że zwierzę to tylko człowiek?

A tak naprawdę to i tak to wszystko to tylko ludzkie gadanie. Rzecz o banalności zła.

Scenariusz powstał na motywach książki Ashera Kravitza Żydowski Pies.

„Jeśli zainteresujemy się, kim są te różnorodne stworzenia od dawien dawna uwikłane w nasze kategorie różnicy i nienasycone pragnienie porządkowania świata, być może uda się nam znaleźć inne, trafniejsze nazwy dla nas wszystkich” — Sunaura Tylor Bydlęce brzemię

W 2022 roku Teatr Żydowski, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, zainaugurował nowy projekt BIMA – Scena Młodych. Studenci Wydziału Reżyserii w ramach BIMY realizują spektakle dyplomowe z aktorami i zespołem Teatru Żydowskiego w Warszawie na małej scenie przy ul. Senatorskiej 35. Z ramienia Akademii Teatralnej opieki artystycznej nad projektem podjął się Łukasz Chotkowski, ze strony Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Opiekę literacką na BIMĄ sprawuje Remigiusz Grzela.

Data premiery:
27.10.2023 - 19:00