Jesteś tutaj

Biogram

Jolanta Janiczak

Jolanta Janiczak

Absolwentka psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lart studio, dramaturg i dramatopisarka. Z Wiktorem Rubinem adaptowała „Drugie zabicie psa” M. Hłaski, „Cząstek Elementarnych” M. Houellebecqa i „Lalki” B. Prusa, za który otrzymała wyróżnienie na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” 2009, oraz adaptacji teatralnej filmu i książki „Misja” Roberta Bolta pt. „Klub miłośników filmu Misja” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, w teatrze Łaźnia Nowa (2013).

Jest autorką dramatów: „James Bond: - Świnie nie widzą gwiazd” (Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, 2010), „Joanny Szalonej; Królowej” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, 2011), „Ofelii” (Teatr im. W Horzycy w Toruniu, 2011) „Tak powiedział Michael J.” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2012), „Karzeł, down i inne żywioły” (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi w koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia, 2012), oraz „Carycy Katarzyny” (Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, 2013), „Towiańczycy, królowie chmur” (Teatr Stary w Krakowie, 2014), „Detroit, historia ręki” (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2014), „Sprawa Gorgonowej” (Teatr Stary w Krakowie, 2015).

Od 2008 roku pracuje jako dramaturg z Wiktorem Rubinem, współtworząc oryginalny język teatralny. Ich wspólne spektakle są obecne na wszystkich ważnych festiwalach w Polsce. Na IV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2011) otrzymała wyróżnienie za dramat „Joanna Szalona; Królowa”, który był także w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2012, oraz został wydrukowany w „Dialogu” (kwiecień 2013). W roku 2013 jej tekst „Caryca Katarzyna” znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Laureatka Paszportu Polityki 2013 oraz laureatka programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2014.