Jesteś tutaj

Biogram

Łukasz Chotkowski / fot. M.Hueckel

Łukasz Chotkowski

Urodzony w 1981 roku. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie obecnie jest wykładowcą na Kierunku Reżyserii. Prowadzi ze studentami seminarium reżyserskie na temat literatury dokumentalnej, skupiając się na raportach z czasów Zagłady, oraz zajęcia z dramaturgii.                                                  

Dramaturg, reżyser, autor sztuk teatralnych, tekstów teoretycznych, rozmów z Elfriede Jelinek. Autor książki „Męskość” (ADiT 2019).  Publikował m.in.:  w „Dwutygodniku”, „Dialogu”, książkach po konferencyjnych i pracach zbiorowych.  Autor adaptacji i scenariuszy scenicznych do ponad trzydziestu spektakli teatralnych.

 W latach 2006-2014 pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy na stanowisku głównego dramaturga. Dramaturg i współautor scenariuszy scenicznych spektakli Mai Kleczewskiej m.in.: „Fedry” wg Eurypidesa, „Marata/Sade’a” wg Petera Weissa, „Oresteji” wg Ajschylosa, (Teatr Narodowy w Warszawie) „Płatonowa” wg Antoniego Czechowa, „Babel”, „Podróży zimowej”, „Cienie. Eurydyka mówi” wg Elfriede Jelinek, (Teatr Polski w Bydgoszczy) „Wściekłości” wg Elfriede Jelinek, „Szczurów” wg Gerharda Hauptmanna, „Bachantek”, „Twarzą w twarz” wg  Bergmana (Teatr Powszechny w Warszawie) „Burzy” wg Williama Shakespeara, „Czekając na Barbarzyńców” wg Coeetze (Deutsches SchauspeilHause w Hamburgu), „Dybuka” wg Anskiego, „Golema”, „Berka” (Teatr Żydowski w Warszawie), „Malowanego Ptaka” wg Kosińskiego, „Hamleta” (Teatr Polski w Poznaniu), „Dziady” ( Teatr Słowackiego w Krakowie)

Za adaptację „Sprawy Dantona” w reżyserii Pawła Łysaka dostał nagrodę na festiwalu Klasyka Polska w Opolu. 

Reżyser spektakli m.in.: „O zwierzętach” wg Elfriede Jelinek (nagroda za debiut reżyserski na Festiwalu Prapremier), „Łaknąć” wg Sarah Kane, „Matki” wg Einara Schleefa, „Teraz” Komuna Warszawa,  „Nikt nie byłby mną lepiej. Koncert” wg tekstu napisanego przez więźniarki,  polsko- indyjskiej koprodukcji „Strachu NIE MA” (IAM/ Teatr Powszechny Warszawa/ Kashba Kalkuta). 

Za tekst  „Czas Zero”, został nagrodzony w konkursie ZAiKS (2020). Stypendysta ZAiKS. Obecnie pracuje nad scenariuszem filmowym „Wielka Szpera”, który uzyskał dofinansowanie PISF na pracę nad scenariuszem, oraz innymi projektami filmowymi.  Prowadził warsztaty dramaturgiczne i reżyserskie  m.in. w Delhi, Kalkucie, Lwowie.