You are here

Biogram

Jan Szurmiej

Jan Szurmiej

Absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. Dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych: Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie w latach 1991-1995. Od 2020 roku dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu. 

Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku”, Happy w „Śmierci komiwojażera”, Benia Krzyk w „Zmierzchu”, Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie”.

Od wielu lat współpracuje z teatrami w Polsce i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował spektakle: „Skrzypek na dachu” (2002) - zagrany ponad 400 razy, „Straszna gospoda” (2007), „Ach! Odessa-Mama...” (2012) i „Śmierć pięknych saren” (2015).

Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Hasa, „Dybuku” Stefana Szlachtycza, „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, „Królewskich snach” Grzegorza Warchoła, „Szulerze” Adka Drabińskiego, „Facetach do wzięcia” Janusza Kondratiuka. 

W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in.: Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie kultury (1985), Medal 30-lecia Agencji Artystycznej PAGART za promowanie kultury polskiej za granicą (1987), Grand-Prix na festiwalu sztuki aktorskiej w Kaliszu za musical „Piaf” (1993), Grand-Prix na festiwalu w Moguncji (Niemcy) za reżyserię spektaklu „Sztukmistrz z Lublina (1994, Teatr Współczesny we Wrocławiu), Złota Łódka za reżyserię spektaklu „Skrzypek na dachu” (2000, Teatr Muzyczny w Łodzi, w kategorii Spektakl Roku), Złote Maski za reżyserię spektaklu „Skrzypek na dachu” (2004, Teatr Bagatela w Krakowie, w kategorii Spektakl Roku), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury (2005).