You are here

Miasto bez Żydów

Production

Miasto bez Żydów

„Miasto bez Żydów” w reż. Karoliny Kirsz – premiera 22 marca 2024

Scenariusz Karoliny Kirsz na motywach powieści Hugo Bettauera

Hugo Bettauer napisał pierwszą w Europie antyfaszystowską powieść „Miasto bez Żydów”, która ukazała się w Austrii w 1922 roku. Polski przekład pojawił się już w roku 1925, tym samym, w którym Bettauer został zastrzelony za swoje poglądy przez młodego narodowego socjalistę i członka NSDAP, który chciał „ocalić świat przed żydowską zarazą”

W „Mieście bez Żydów” Bettauer w groteskowy i prześmiewczy sposób opowiada - jak mu się wydaje historię fantasy: wypędzenia z Austrii wszystkich Żydów. Kiedy do tego dochodzi, Wiedeń okazuje się martwym miastem, bez kultury i z upadającą gospodarką.

W 1924  powieść zekranizował Hans Karl Breslauer. Film niemy został najpierw oprotestowany, podczas seansów wrzucano do kin świece dymne, a następnie został zakazany przez nazistów. A potem zaginał. Odnalazł się dopiero w 2015 roku, przypadkiem na pchlim targu w Paryżu. 

Reżyserka Karolina Kirsz napisała oryginalny scenariusz, będący adaptacją prozy Bettauera jak i sięgający po wątek filmowy i samą historię jego twórców i autora książki.  W  tym wypadku życie dogoniło i przerosło wyobraźnię …

Spektakl analizuje mechanizmy wykluczenia oraz przygląda się temu, jak często nasze deklaracje ideowe rozmijają się z rzeczywistością.

Program spektaklu w wersji online:

https://online.fliphtml5.com/dzdjt/xhis/#p=1

 

Premiere: 
22.03.2024 - 19:00
Czas trwania
1 godzina i 30 minut