News

You are here

News

Purim dla dzieci

2015-03-06


Z okazji święta Purim zapraszamy w piątek 6 marca o godz. 10.00 na warsztaty dedykowane najmłodszym. Będą one okazją do zagłębienia historii, tradycji, obrzędów i zwyczajów, związanych z tym świętem, a także świetnej zabawy. Zapraszają Hanna Kosowska i Etl Szyc.

Historia święta:
Nazwa święta pochodzi od słowa pur, oznaczającego los, ponieważ to właśnie za pomocą losów Haman – wróg narodu żydowskiego, zausznik króla Persji – wyznaczył dzień jego zagłady. Święto Purim według kalendarza żydowskiego przypada na 14 dzień miesiąca Adar i upamiętnia ocalenie Żydów od rzezi, od której uchroniła ich odwaga dwojga ludzi – żony króla Achaszwerosza, Estery i jej wuja Mordechaja.
Namiestnik Haman, urażony przez Żyda Mordechaja w swej dumie, postanowił zgładzić wszystkich Żydów mieszkających w owym czasie w Persji. Jednakże Mordechajowi udało się przy pomocy siostrzenicy udaremnić nikczemny plan. Żydzi ocaleli, a Hamana wraz z jego synami powieszono. 
Radość purimowego święta jest wyrazem ufności w niezniszczalność narodu żydowskiego. Do tradycji należą różnego rodzaju maskarady, przedstawienia i pantomimy o treści nawiązującej do wydarzeń opisanych w Księdze Estery. 

O warsztatach:

Teatr Żydowski zaprasza dzieci wraz z rodzicami na obchody jednego z najbardziej radosnych żydowskich świąt, jakim jest Purim. 3 marca odbędą się warsztaty plastyczno-muzyczne dla najmłodszych, które poprowadzi Hanna Kosowska i Etl Szyc. Dzieci zapoznają się z historią i tradycją tego święta poprzez inscenizację teatralną. 

Jak każe starodawny obyczaj, w tym dniu wesoły nastrój święta Purim podkreślany jest poprzez zakładanie masek i kostiumów, dlatego wszystkie dzieci zaproszone są do przyjścia do teatru w przebraniu. Specjalny strój nie jest obowiązkowy, ale odważni będą mogli wziąć udział w konkursie na najciekawsze przebranie. 

Podczas spotkania dzieci będą mogły skosztować „uszu Hamana” – trójkątnych ciasteczek napełnionych słodkościami: makiem, rodzynkami, orzechami, czekoladą i marmoladą. Do aktywnego udziału w spotkaniu zaproszeni są również rodzice!


Konieczność rezerwacji miejsc: 22 850 64 50/51.