Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

BÓG ZEMSTY - PREMIERA

2013-12-19

 

„Bóg zemsty” to jedno z najwybitniejszych osiągnięć dramatopisarskich Szaloma Asza. Ten wielki, żydowski pisarz urodził się w Kutnie, niecałe sto kilometrów od Warszawy, a jest dziś w Polsce prawie całkiem zapomniany.

„Bóg zemsty” to sztuka zderzająca ze sobą tradycję i współczesność, penetrująca tematy, które do dziś pozostają tabu. Asz precyzyjnie skonstruował psychologię bohaterów dramatu i właśnie tropem tej psychologii podąża reżyser przedstawienia.

Jankiel, główny bohater sztuki, jest właścicielem kamienicy, którą zamieszkuje z rodziną. Ów pozornie przyzwoity obywatel i ojciec prowadzi w suterenie dom publiczny, do którego zostaje zwabiona przez jedną z prostytutek jego córka – Ryfka. Jankiel pilnuje, aby interes dobrze prosperował, ale nie zaniedbuje również spraw związanych z życiem wiecznym. W trosce o zbawienie Ryfki postanawia zamówić specjalny zwój Tory…

Sztuka, uznana za obsceniczną i obrażającą żydowską religię, wywołała swego czasu wielki skandal obyczajowy. Mimo to, odnosiła również międzynarodowe sukcesy.
Spektakl w Teatrze Żydowskim zrealizowany został przez Andreia Munteanu, reżysera związanego z drugim w Europie repertuarowym Teatrem Żydowskim w Bukareszcie.

„Asz jest dość kontrowersyjnym autorem – mówi reżyser – ma zarówno krytyków jak i zwolenników, jego twórczość jest i kochana i nienawidzona. Ja chciałbym udowodnić, że twórczość Asza zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę.

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Andrei Muntéanu 

Scenografia i kostiumy: Jan Polivka

Kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Konsultacja literacka jidysz: Barbara Szeliga, Jacob "KOBI" Weitzner

Obsada: 

Yankl/Jankiel - HENRYK RAJFER

Sara/Sara - JOANNA PRZYBYŁOWSKA

Rivka/Ryfka - EWA GREŚ

Hindl/Hindl - MONIKA CHRZĄSTOWSKA

Manyka/Mańka - MAŁGORZATA MAJEWSKA

Reyzl/Rejzl - SYLWIA NAJAH

Shloime/Szlojme - PIOTR CHOMIK 

Reb Eli/Reb Eli - PIOTR SIERECKI

Basya/Basia - IZABELLA RZESZOWSKA

Soyfer/Skryba - JERZY WALCZAK

Ayd/Obcy- Pobożny Żyd - RAFAŁ RUTOWICZ

Di blinde yidene/Żydówka, ślepa na jedno oko - EWA DĄBROWSKA

Kabtzunim/Biedacy i Klientn/Klienci - MARCIN BŁASZAK, RAFAŁ RUTOWICZ, MAREK WĘGLARSKI, JERZY WALCZAK

Kol fun gojrl/Głos przeznaczenia - GOŁDA TENCER 

Tojt  meidl/Nieżywa dziewczyna - MAŁGORZATA JANKOWSKA (statystka)