Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

BAGAŻE KULTURY. ALEKSANDER BARDINI

Zapraszamy w niedzielę 23 lutego o godz. 14.00 na siódme spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, poświęcone tym razem aktorowi, reżyserowi i pedagogowi prof. Aleksandrowi Bardiniemu, który wychował kilka pokoleń polskich aktorów. W spotkaniu udział wezmą znakomici goście: aktorzy Ewa Ziętek, Andrzej Seweryn, Ignacy Gogolewski, reżyser Andrzej Wajda, scenograf Krystyna Zachwatowicz a także prof. Barbara Osterloff, historyk teatru, prorektor warszawskiej Akademii Teatralnej, autorka książek. Wszystkie spotkania cyklu „Bagaże kultury” prowadzi Remigiusz Grzela

Prof. Aleksander Bardini grał, reżyserował spektakle i prowadził teatry. Stworzył wiele interesujących ról i kreacji m.in. w filmach Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego.

W jednym ze swoich tekstów poświęconych Aleksandrowi Bardiniemu wspominała Krystyna Janda:
Dzięki profesorowi od pierwszego roku Szkoły Teatralnej budowałam świadomie swoją przydatność do zawodu, bez marzeń. Jestem Mu za to nieprawdopodobnie wdzięczna, moim zdaniem dzięki tym "zimnym prysznicom" zdobyłam i osiągnęłam więcej niż Profesor "obiecywał", że mogę osiągnąć, niż oceniał mój talent i aparycję. A z drugiej strony, to On uświadamiał mi, że jestem wartością, że to wszystko ma sens. Nigdy nie zapomnę jak kazał stanąć mi przed lustrem w sali estradowej warszawskiej uczelni i spokojnie i bez litości wymieniał moje wady urody i zalety, uświadamiał mi z całą brutalnością jaka jestem, jak mnie widzą inni, co obiecuję wchodząc na scenę, wyglądem. Na koniec kazał mi siebie polubić i uświadomił, że bez tego, bez tej zgody na siebie i akceptacji, nic w tym zawodzie nie osiągnę.

WSTĘP: 5 ZŁ

BAGAŻE KULTURY… Bo bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych, teatralnych fotosów, bo bagaże emigrantów, wyrzuconych, podróżników, poszukiwaczy. Bagaże i tożsamość ich właścicieli. - Wielki temat XX i XXI wieku.

Poprzednie spotkania z cyklu:

- Ida Kamińska. Aktorka totalna.
- Agnieszka Holland. O kinie i innych rzeczach.
- Hannah Arendt. Rzecz o banalności miłości.
- Julian Tuwim. Poeta i ojciec.
- Józef Hen. Rozmowa na 90. urodziny.
- Jerzy Ficowski. Odkrywca

(w spotkaniach brali udział m.in. Agnieszka Holland, Danuta Szaflarska, Stanisława Celińska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Jowita Budnik, Janusz Gajos, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Zofia Posmysz, Julia Hartwig, Józef Hen, Ewa Tuwim, Kira Gałczyńska, Elżbieta Ficowska, Feliks Falk, Michał Sobelman, Mariusz Szczygieł a także aktorzy Teatru Żydowskiego).

Wszystkie spotkania cyklu „Bagaże kultury” prowadzi Remigiusz Grzela.

 *DZIĘKUJEMY MUZEUM KINEMATOGRAFII W ŁODZI ZA UDOSTĘPNIENIE ZDJĘCIA.