Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Benefis z okazji 55-lecia pracy artystycznej Gołdy Tencer

2023-09-12

20. edycję Festiwalu Warszawa Singera zakończyliśmy jubileuszem 55-lecia pracy artystycznej Gołdy Tencer – dyrektorki Teatru Żydowskiego i twórczyni Festiwalu. To był wieczór pełen wspomnień, anegdot, wypełniony muzyką i śpiewem w gronie najbliższych przyjaciół i współpracowników.

Benefis 55-lecia Gołdy Tencer został wymyślony i zorganizowany w tajemnicy przed jubilatką. Pomysłodawczynią wydarzenia była autorka książki „Jidisze Mame” Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, która zaprosiła do pracy nad ściśle tajnym scenariuszem kierownika literackiego Teatru Żydowskiego Remigiusza Grzelę i syna jubilatki, filmowca Dawida Szurmieja. We trójkę również poprowadzili cały benefis.

2 września wieczorem, Scena Letnia Teatru Żydowskiego została wypełniona po brzegi przyjaciółmi ze szkoły Gołdy Tencer, rodziną i pracownikami Teatru. Dla jubilatki zaśpiewała Sława Przybylska „La Boheme”, a także aktorzy Teatru Żydowskiego: Adrianna Dorociak, Adrianna Kieś, Ewa Tucholska, Henryk Rajfer oraz Daniel Antoniewicz, który zaśpiewał przebój Zbigniewa Wodeckiego „Teatr uczy nas żyć”. Kierownictwo muzyczne nad wydarzeniem objął Janusz Tylman.

Dyrektor Biura Kultury Artur Jóźwik odczytał specjalny list przekazany przez prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Oto jego fragment:

„Artystka wspaniała, niezwyczajna, tak na scenie, jak i w życiu, wybitna osobistość kultury żydowskiej i polskiej. Właściwie Kobieta-instytucja, której dynamizm, pomysły, projekty i energia wkładana w ich realizację może przyprawić przeciętnego śmiertelnika o zawrót głowy i krztynę zdrowej zazdrości o te niewyczerpane pokłady sił." Z okazji tego pięknego jubileuszu życzę Pani artystycznej satysfakcji, wielu twórczych sił do działania i sukcesów w dalszej różnorodnej działalności. 

W finale pojawił się zespół aktorski Teatru, by odśpiewać chóralne „Sto lat”, a szacowna jubilatka została dosłownie zasypana kwiatami.

Krótkie (co było bardzo trudnym zadaniem) podsumowanie 55 lat pracy artystycznej Gołdy Tencer stworzył Remigiusz Grzela:

W tym roku 55 lat pracy artystycznej świętuje wielka aktorka Teatru Żydowskiego (od 54 lat!), jego dyrektorka Gołda Tencer. Debiutowała tu rolą Cine w „Zielonych polach” Pereca (1969), wspomina ją jako istotny początek zawodowej podróży. W bogatym, bardzo pracowitym życiorysie artystycznym dziesiątki ról, z czego Leah w „Dybuku” wysuwa się na plan pierwszy, bo Gołda wróciła do niej po latach, w spektaklu Mai Kleczewskiej, którą zaprosiła do współpracy z Teatrem Żydowskim, obejmując jego dyrekcję i otwierając jego nowy rozdział. W tej twórczej biografii są piosenki, recitale (w tym „Miasteczko Bełz” nagrane na kultowej dziś płycie z 1988 r.), reżyserie, scenariusze, pomysły, inicjatywy, budowanie artystycznego repertuaru Teatru, Festiwalu Warszawa Singera, który stworzyła. To naprawdę 55 lat pracy, która zmieniła pejzaż życia kulturalnego w Warszawie i poza nią, nieustannie podejmując temat Pamięci o tragicznej przeszłości narodu żydowskiego. Teatr pod jej dyrekcją osiąga artystyczne wyżyny i bada nowe przestrzenie, za co uhonorowano ją Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Złotej Liry, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Izraelu za osiągnięcia w propagowaniu kultury żydowskiej. Zaś młodzież przyznała jej medal „Ludziom Czyniącym Dobro”.

Jest wybitną artystką, postacią, instytucją, Teatrem całą sobą. Nie ustaje w poszukiwaniach, bo nigdy nie pozbawiła się ciekawości nowego. Prowokuje, rozbudza, realizuje. Jest niewyczerpaną marzycielką z zeszytami pełnymi pomysłów do zrealizowania. Są różne jubileusze, czasami spełniają się datą debiutu. Jubileusz Gołdy zapisany jest nie tylko tysiącami wyjść na scenę ale i niebagatelnym, niepodważalnym i owocującym dorobkiem. Wzrusza mówiąc, że wszystkiego nauczyła się na scenie. A zagrała też w kilkunastu filmach, m.in. w „Sanatorium pod klepsydrą”, „Austerii”, „War and Love”, „Alles auf Zucker!”.

Jest wielką postacią Polski XX i XXI wieku, co potwierdzają przyznane jej Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze”.

Remigiusz Grzela – kierownik literacki Teatru Żydowskiego

Specjalne życzenia jubileuszowe: 

https://www.youtube.com/watch?v=pmpF1yQunZE