Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Diva (pokaz specjalny)

Wioleta Komar jako Diva gościnnie w Teatrze Żydowskim w Warszawie
Magdalena Gauer
D I V A

9 kwietnia 2015 r. Wioleta Komar wystąpi ze swoim monodramem „Diva”, za który została nagrodzona tytułem najlepszej aktorki na największym na świecie festiwalu teatrów jednoosobowych „United Solo” w Nowym Jorku. Bohaterką „Divy” jest śpiewaczka operowa, deportowana jesienią 1941 r. do łódzkiego getta, gdzie uniknęła Zagłady, śpiewając dla gestapowców arie nago na krześle. 

Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych. Jesienią 1941 roku zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Uniknęła zagłady. Za jaką cenę? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w jej opowieści:

Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja ulubienica Toscaniniego śpiewam najpiękniejsze arie... nago na krześle…Miałam szczęście w getcie!

Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką. W garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po przedstawieniu „Cyrulika Sewilskiego” Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała dziecko Nory, urodzone w getcie w Łodzi. Nora nigdy nie widziała syna. Stajemy się świadkami przeżyć, które zgotował jej los. 

wykonanie: Wioleta Komar

reżyseria: Stanisław Miedziewski

projekt kostiumu: Magdalena Franczak

produkcja: Teatr Rondo w Słupsku