Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

FESTIWAL SINGERA - UROCZYSTY KONCERT: KAPELA ZE WSI WARSZAWA & JORGOS SKOLIAS


27 SIERPNIA 2014 o 
godz. 18.30 zapraszamy na uroczysty koncert w Kosciele Wszystkich Świętych na placu Grzybowskim.

Kapela ze wsi Warszawa powstała w 1997 roku i już jakiś czas temu wyrosła na jedną z najważniejszych grup etno-folkowej europejskiej sceny muzycznej. Na jej repertuar składają się głównie awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią bardzo awangardowo i są w pełni zrozumiałe i atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy.

Siłą kapeli są przede wszystkim koncerty, których zespół zagrał już setki. Wystąpił w przeszło 30 krajach na 5 kontynentach, zdobywając gorącą sympatię publiczności, a przy okazji również liczne nagrody na przeglądach i festiwalach folkowych. W Polsce zespół wydał 6 albumów, część  nich ukazała się też za granicą, w Niemczech i USA. Za swoje występy i nagrania Kapela otrzymała wiele wyróżnień – wśród nich są m.in. trzy Fryderyki, Grand Prix na festiwalu International Competition of Folk Music Recordings, nagroda Awards for World Music przyznawana przez radio BBC 3, prestiżowa Kwartalna Nagroda Niemieckiej Krytyki Fonograficznej, a nawet nominacja do nagrody Grammy.

Obecnie, wraz z legendą hiszpańskiej sceny world music Mercedes Peón, muzycy z Kapeli pracują nad swoim nowym albumem. Wcześniej występowali m.in. z kultowym folkowym zespołem Hedningarna ze Szwecji; współpracowali z Jackiem Wallem, twórcą muzyki do gry komputerowej „Myst IV”, na której można usłyszeć utwory samego Petera Gabriela; współtworzyli muzykę do spektaklu wybitnego nowojorskiego dyrygenta i kompozytora, Andy'ego Teirsteina, który wystawiano na jednym z największych kanadyjskich festiwali „Chutzpah! Festival” w Vancouver. 

Obecny skład zespołu tworzą: Magdalena Sobczak-Kotnarowska (śpiew, cymbały), Sylwia Świątkowska (śpiew, skrzypce, fidel płocka), Ewa Wałecka (śpiew, skrzypce), Piotr Gliński (baraban, perkusjonalia), Paweł Mazurczak (kontrabas), Maciej Szajkowski (bębny obręczowe, perkusjonalia), Mariusz Dziurawiec (soundmaster), Miłosz Gawryłkiewicz (trąbka). 


Jorgos Skolias
– oryginalny artysta, poszukujący indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce. Inspiracji szuka nie tylko w domenie bluesa, jazzu i rocka, ale i w muzyce etnicznej: od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Studiuje starodawne techniki wokalne, dzięki czemu opanował technikę śpiewania harmonicznego (gardłowwgo), pozwalającego na równoległe prowadzenie trzech głosów.

Swoją drogę artystyczną rozpoczął w bardzo aktywnym i interesującym środowiskiem rockowo-bluesowym Wrocławia lat 70. I 80. Współpracował wówczas z zespołami Nurt, Grupa 1111, Spisek Sześciu, KRZAK. Szybko stał się przedmiotem zainteresowania wielu poszukujących i nowatorskich zespołów i muzyków – współpracował z grupą Osjan, był stałym wokalistą formacji Young Power, grupującej młodych i nieortodyksyjnych artystów, demonstrujących nowatorskie podejście do jazzu. W późniejszych latach zajmował się nowymi wizjami muzyki pracując m.in. z zespołami Tie Break, Pick Up, Free Cooperation, a także z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wegehauptem, Terje Rypdalem, Nikosem Touliatosem, Bronisławem Dużym, Bogdanem Hołownią, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Knittlem. Przez pięć sezonów brał udział w inscenizacji „Dziadów”, w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Brał też udział w spektaklach z cyklu „Era Schaeffera” i uczestniczył w wielu nagraniach muzyki teatralnej i filmowej, m.in. dubbingował piosenkę do filmu „Happy Feet 2”

Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

Wejściówki w cenie 25 zł do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 na www.eventim.pl oraz www.teatr-zydowski.art.pl

Miejsca nie są numerowane. Wejście na koncert od godziny 17:30.