Miasteczko Kasrylewka - Premiera

Data wydarzenia: 
sobota, 6 Maj, 2017 - 19:00

Sztuka „Miasteczko” jest opisem Kasrylewki. Jeśli ktoś chciałby jednak szukać Kasrylewki na mapie, nie znajdzie jej. Została bowiem wymyślona przez Szolema Alejchema. Większość jej mieszkańców stanowią biedacy. Są to jednak biedacy, którzy nie stracili radości życia. 

Szolem Alejchem przedstawia całą galerię postaci z Kasrylewki. Poznajemy gderliwego właściciela restauracji i zaraz dowiadujemy się, że jego żona jest jeszcze gorszą gderą. Nieco później pojawiają się dwie najbardziej znane postaci Szolema Alejchema: Tewje Mleczarz i Menachem Mendel, całkowite przeciwieństwa charakterów. Tewje to pracowity, twardo stąpający po ziemi gospodarz, z kolei Menachem buja w obłokach, jest, jak to się pięknie mówi w jidysz, „luftmenszem”. Można się domyślać, że współpraca tych dwóch postaci prowadzi do nieszczęścia, utraty pieniędzy, majątku. Ale u Szolema Alejchema można stracić wszystko, ale zawsze pozostaje to, co najważniejsze czyli człowieczeństwo. 

Realizatorzy:

Reżyseria: Shmuel Atzmon-Wircer
Przekład: Michał Friedman
Adaptacja: Miki Goldenberg
Scenografia i kostiumy: 
Ewa Łaniecka
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Asystentka reżysera: Monika Soszka

Obsada: 

Shmuel Atzmon-Wircer
Henryk Rajfer
Jerzy Walczak

 

Wstęp za zaproszeniem.

 

Podziękowania dla:  za udostępnienie praw autorskich do tłumaczenia „Kasrylewki” Szolema Alejchema, którego dokonał Michał Friedman.