Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Ruszyła sprzedaż biletów

2016-09-22

Teatr Żydowski przeniesie się do Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze. Zanim jednak do tego dojdzie, spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Warszawska publiczność zobaczy znane i lubiane przedstawienia już 20 października. Sprzedaż online poprzez stronę Teatru Żydowskiego ruszyła 22 września. 

Skrzypek an dachu na placu Grzybowskim_fot. Krzysztof Bielawski

Spektakle w październiku i listopadzie

Spektakle wystawiane będą od 20 października, a sprzedaż online ruszyła 22 września. Zobaczymy wieloobsadowe hity kabaretowo-muzyczne i rewiowe, które niezmiennie przyciągają publiczność, jak „Kamienica na Nalewkach" (20-24 października w Garnizonie), „Dla mnie bomba (27-30 października w Operze Kameralnej) oraz  „Marienbad" (4-6 listopada w Garnizonie) w związku z obchodami 100-lecia śmierci Szolema Alejchema. Bilety są już do nabycia na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

Festiwale polskie i zagraniczne

Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane przedstawienia Teatru Żydowskiego będzie miała okazję zobaczyć publiczność również spoza Warszawy w ramach polskich i zagranicznych festiwali. Podczas obchodów rocznicy likwidacji Getta w Sokołowie Podlaskim 2 października wystawiany będzie monodram w reżyserii Macieja Wojtyszki pt. „Mur” o życiu Ireny Sendlerowej. Spektakl „Dybuk” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego otworzy Europejski Festiwal Teatralny Eurothalia 2016, odbywający się w dniach 7-14 października w Timisoarze w Rumunii. Natomiast przedstawienie „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar i Michała Buszewicza zaproszono na festiwal Konfrontacje Teatralne 2016 w Lublinie (14.10), X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy-Nowa Europa 2016 w Olsztynie (21.10) oraz do Wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie wystawiany będzie w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2-5.12). Planowane są już kolejne wyjazdy.

Premiery

W nowym sezonie planujemy sześć nowych premier, czemu poświęcona będzie planowana w październiku konferencja prasowa. W styczniu wracamy do pracy nad „Sklepem przy głównej ulicy" Łukasza Kosa z Danutą Szaflarską w roli głównej, a następnie planujemy premierę „Golem" Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego, czy „Szabasową Dziewczynę" Daniela Simona w reż. Marcina Sławińskiego – mówi dyrektor Gołda Tencer.

Centrum Kultury Jidysz

Pełna nazwa instytucji to „Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz”, dlatego też należy pamiętać, że poza częścią teatralną, ważnym aspektem działalności instytucji jest krzewienie kultury jidysz i edukacja w tym zakresie. W ramach Centrum Kultury Jidysz, powstałego z inicjatywy Gołdy Tencer, które mieści się przy ulicy Andersa 15 w Warszawie, prowadzony jest Żydowski Uniwersytet Otwarty oraz lektoraty języka jidysz i hebrajskiego. Semestr rozpoczyna się w październiku, a program kierowany jest do studentów oraz każdego dorosłego, zainteresowanego kulturą żydowską. Ponadto w instytucji odbywają się warsztaty dla dzieci, spotkania z literaturą żydowską, warsztaty piosenki jidysz dla dorosłych, czy Dyskusyjny Klub Książki Żydowskiej. Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/ 

Co z siedzibą?

Od 1971 roku siedziba Teatr Żydowskiego mieściła się przy Placu Grzybowskim 12/16. Budynek został wybudowany specjalnie pod działalność teatralną dzięki dotacji JOINT. W czerwcu 2016 r. w zespół aktorski oraz publiczność pozbawiono dostępu do dotychczasowej siedziby. Przedstawienia Teatru Żydowskiego odbywały się w czerwcu w plenerze, na Placu Grzybowskim, a spektakle Festiwalu Singera gościły na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego i innych instytucji. Właściwa dedykowana Teatrowi siedziba miałaby zostać wybudowana w ciągu kilku lat w okolicach Placu Grzybowskiego. Zanim powstanie nowa siedziba docelowa, od października Teatr Żydowski będzie mieścić się Fabryce Trzciny przy Otwockiej 14 na warszawskiej Pradze, o czym poinformował w środę 21 września br. Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Nowa siedziba, pomimo że nie jest tą docelową, wymaga modernizacji, dlatego do czasu jej zakończenia spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141a i w Warszawskiej Operze Kameralnej przy alei „Solidarności” 76B. 

 

Opisy spektakli wystawianych w październiku i listopadzie w Warszawie:

„Kamienica na Nalewkach” (reż. Szymon Szurmiej, Gołda Tencer)

Widowisko „Kamienica na Nalewkach” przeniesie Was do o miejsc, których już nie ma – jedynego w swoim rodzaju świata, ukazującego życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek. Tu znajdziecie wszystko: kłótnie plotkarek, spiski swatek, porady lekarskie, wieczory szabasowe, schadzki kochanków i podwórkowe kapele. Takie Nalewki były symbolem żydowskiego świata - tętniącego życiem od świtu do nocy, pełnego gwaru i humoru. Dlatego możecie być pewni, że śmiech będzie Wam towarzyszył przez cały wieczór.

Pokazy odbędą się 20-24 października w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141a. <<Więcej informacji>>

 

„Dla mnie bomba” (reż. Gołda Tencer)

Przedstawienie kabaretowo-muzyczne przywołujące klimat przedwojennej Warszawy. A w nim: taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów. Przewodnikiem po przedwojennej Warszawie jest stary subiekt, właściciel sklepu z płytami, gazetami i pamiątkami. Barwni goście jego antykwariatu przybliżą nam artystyczno-kawiarniany styl minionej epoki. Błyskotliwe żarty i anegdoty, piosenki wesołe oraz te, nad którymi unosi się lekka nutka nostalgii, przeniosą nas w tamten świat. Spektakl otrzymał Honorowy Złoty Liść Retro 2014 XI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro. 

Pokazy odbędą się 27-30 października w Warszawskiej Operze Kameralnej przy alei „Solidarności” 76B. <<Więcej informacji>>

 

„Marienbad” (reż. Maciej Wojtyszko)

Pełna wdzięku proza Szolema Alejchema zaadaptowana na przedstawienie muzyczne to wybitna pozycja i niezwykle oryginalna. Przedstawienie o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. „Marienbad czyli qui pro quo między dwoma miastami w listach i telegramach” to śpiewane kompozycje Jerzego Derfla.

Panie wyjeżdżają do uzdrowiska, żeby się poprawić, a panowie aby ubyć. Jednocześnie religijne żony, które znalazły się w europejskim kurorcie, błyskawicznie stają się nowoczesne. Mężowie natomiast robią wszystko, by uchodzić za pozbawionych zobowiązań kawalerów. Każdy stara się wypaść jak najlepiej wśród innych uczestników uzdrowiska.

Pokazy odbędą się 20-24 października w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141a.  <<Więcej informacji>>

 

*Dziękujemy za udostępnienie zdjęcia Panu Krzysztofowi Bielawskiemu.